Piątek, 24 Maj 2024

Przewodnicząca PE: jestem optymistką w sprawie rozmów akcesyjnych Kijowa

09.05.2024, 15:58 Aktualizuj: 22.05.2024, 11:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (C) oraz przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola (2L); Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (C) oraz przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola (2L); Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Mezzola oświadczyła w czwartek w Kijowie, że jest "optymistką" w kwestii przyjęcia przez państwa Unii Europejskiej ram negocjacyjnych w stosunkach z Ukrainą.

"Negocjacje akcesyjne powinny rozpocząć się jak najszybciej i z optymizem oczekuję, że ramy negocjacyjne zostaną przyjęte przez państwa członkowskie UE. W czerwcu Parlament Europejski pomoże Ukrainie w każdy możliwy sposób, aby mogła podążać europejską ścieżką" - powiedziała po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Mezzola podkreśliła, że państwa unijne są świadome, że w związku z wojną przeciwko agresji Rosi Ukraina potrzebuje więcej amunicji i systemów obrony powietrznej.

"Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność, musimy zwiększyć wsparcie wojskowe i musimy być efektywni w naszym wsparciu finansowym. Dlatego tak ważna jest nasza decyzja o przekazaniu Ukrainie 50 mld euro w ramach programu Ukraine Facility" - zaznaczyła.

Przewodnicząca powiedziała, że z zadowoleniem przyjęła decyzję Stanów Zjednoczonych o finansowym i wojskowym wsparciu Ukrainy.

"Parlament Europejski w pełni popiera wszystkie 10 punktów planu pokojowego (prezydenta Zełenskiego) i mamy nadzieję, że szczyt pokojowy w Szwajcarii przyniesie praktyczne rezultaty. Potrzebujemy pokoju wraz ze sprawiedliwością, wolnością i godnością" - uznała.

Metsola odniosła się także do 14. pakietu sankcji wobec Rosji, mówiąc, że w rozmowach o nim są postępy; wyraziła nadzieję, że zostanie on wkrótce przyjęty.

"Podnosimy również cła na rosyjskie i białoruskie produkty rolne, głównie zboże, aby powstrzymać ich import na wspólny rynek Unii Europejskiej. Jesteśmy również gotowi wykorzystać wpływy z zamrożonych aktywów Rosji dla Ukrainy" – powiedziała szefowa PE.

Prezydent Zełenski oświadczył ze swej strony, że stanowisko PE jest ważne dla obronności jego kraju. Zapewnił także, że Ukraina robi wszystko, by negocjacje akcesyjne zaczęły się jak najszybciej.

„Na Ukrainie robimy wszystko, by już w czerwcu, jak ustaliliśmy, zostały zatwierdzone ramy negocjacyjne i faktycznie realnie rozpoczęły się rozmowy o wejściu Ukrainy do UE” – powiedział.

jjk/ aba/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.