W związku z grudniową konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP28, podczas połączonego posiedzenia trzech komisji Parlamentu Europejskiego przyjęto projekt uchwały dotyczący m.in. zwiększenia finansowania związanego ze zmianami klimatu i zakończenia dotowania paliw kopalnych do 2025 roku. Projekt ma zostać poddany pod głosowanie całego PE podczas sesji od 20 do 23 listopada.
Podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP28 ma zostać dokonany bilans postępów we wdrażaniu tzw. Porozumienia paryskiego, czyli utrzymania globalnego ocieplenia na bezpiecznym poziomie.
Podczas posiedzenia połączonych komisji PE: Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności projekt rezolucji przyjęto 56 głosami za, przy 9 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się.
W przyjętym projekcie podkreślono, że podsumowanie działań w ramach porozumienia paryskiego, które ma się odbyć na organizowanej w grudniu br. w Dubaju konferencji klimatycznej COP28, to „kluczowy moment, aby zwiększyć wspólne ambicje w zakresie działań i wsparcia klimatycznego”.
W projektowanej uchwale znalazło się też wezwanie skierowane do krajów rozwiniętych, w tym do państw UE do zapewnienia osiągnięcia rocznego celu finansowania działań klimatycznych wynoszącego 100 miliardów dolarów w 2023 roku oraz do opracowania celu na okres po 2025 roku, który miałby wykraczać poza tę kwotę.
Ponadto w projekcie wrócił pojawiający się wcześniej wniosek o utworzenie specjalnego mechanizmu finansów publicznych UE w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia wywiązania się z zobowiązań wspólnotowych w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.
Dodatkowo europosłowie chcą, aby COP28 uruchomił fundusz strat i szkód, do którego – jak podkreślono w rezolucji – „wszyscy główni emitenci, w tym kraje UE, powinni być gotowi wnieść swój sprawiedliwy wkład”.
W projekcie rezolucji PE znalazło się również m.in. wyzwanie do zaprzestania wszelkich „bezpośrednich i pośrednich” dotacji do paliw kopalnych, zarówno na szczeblu UE, jak i krajowym, „tak szybko, jak to możliwe i najpóźniej do 2025 r.”.
Projekt uchwały ma zostać poddany pod głosowanie całej izby Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej zaplanowanej od 20 do 23 listopada br.
rkj/