Niedziela, 28 Kwiecień 2024

Prof. Krasnodębski o Konferencji ws. przyszłości Europy: to eksperyment demokracji bezpośredniej

21.05.2021, 15:34 Aktualizuj: 21.05.2021, 18:46
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

Konferencja ws. przyszłości Europy to eksperyment demokracji bezpośredniej. Taka demokracja bezpośrednia ma oczywiście swoje zalety, ma też swoje wady – uważa prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.

9 maja rozpoczęła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Zaplanowane na ponad rok eventy i konsultacje społeczne mają pozwolić obywatelom państw unijnych na bezpośrednie wypowiedzenie się w sprawach dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej.

W piątek na wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce swoje opinie na temat tej inicjatywy przedstawili prof. Zdzisław Krasnodębski i Kosma Złotowski, europosłowie Prawa i Sprawiedliwości z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

„Jest to eksperyment demokracji bezpośredniej. Taka demokracja bezpośrednia ma oczywiście swoje zalety, ma też swoje wady” – powiedział prof. Krasnodębski, który z ramienia EKR pełni funkcję obserwatora w Radzie Wykonawczej Konferencji ds. przyszłości Europy. „Pewne różnice zdań dotyczą tego, jak zobowiązujące miałyby być ewentualne konkluzje sesji plenarnej, kto te konkluzje ma ostatecznie formułować, czy to Rada Wykonawcza, na jakiej podstawie, no i kiedy ten proces ma się zakończyć” - wyliczał.

Jak zaznaczył, EKR to formacja „eurorealistyczna, opowiadająca się za integracją europejską, ale krytykującą niektóre tendencje, np. rozszerzania kompetencji Unii kosztem państw członkowskich”.

„W gruncie rzeczy uważamy, że jeżeli to będzie rzeczywiście Konferencja, która ma charakter otwarty co do konkluzji i udałoby się pokazać różnorodność naszych opinii, zapisać tę różnorodność opinii w konkluzjach, to może to być bardzo użyteczna debata” – ocenił. „Natomiast nie chcielibyśmy żadną miarą, żeby zastępowało to normalny tryb zmiany traktatów przez konwent, poprzez to wszystko co jest zapisane w traktatach” - zastrzegł.

Profesor przypominał przy tym, że unijna demokracja jest demokracją przedstawicielską i ma już organy, których zadaniem jest reprezentowanie obywateli.

„Ten głos (obywatelski - PAP) może być bardzo, bardzo korzystny, zwłaszcza dla tych urzędników i polityków, którzy (…) trochę są oderwani od tych spraw rzeczywistości europejskiej skomplikowanej czy zróżnicowanej. Pod tym względem jesteśmy gotowi się włączać, ale będziemy się starali, żeby to nie było zastępowanie czy obchodzenie, żeby to nie był by-pass, który ma umożliwić pewne zmiany prawa europejskiego” – dodał.

Europoseł Kosma Złotowski podkreślał z kolei rolę państw narodowych we Wspólnocie. „Chcemy mówić o tym, że Europa to jednak 27 osobnych historii, 27 osobnych państw, 27 osobnych tradycji i że to one właśnie wszystkie razem tworzą Europę. Że jesteśmy Europejczykami właśnie dlatego, że jesteśmy Niemcami, Hiszpanami, Chorwatami czy Polakami, a nie odwrotnie” – wskazywał. „Wiemy, że niektórzy nasi koledzy uważają, że właśnie z tymi historiami, które są bardzo w Europie skomplikowane, to najlepiej to zamknąć, zapomnieć, stworzyć nowego człowieka, nowego Europejczyka. Tej wizji nie tylko że chcemy się przeciwstawić, ale też odnosimy wrażenie, że ta nasza wizja jest podzielana jednak przez więcej ludzi niż to by się mogło wydawać, jeśli słuchałoby się debat w Parlamencie Europejskim” - powiedział.

Jak mówił, Konferencja pozwoli więc sprawdzić, na ile wizja EKR jest rozpowszechniona w Europie.

„Możemy już dzisiaj też odnosić wrażenie, że całość jest pomyślana i zorganizowana w taki sposób, żeby poglądy, które zamierzamy zaprezentować były prezentowane w jak najmniej kontrowersyjny sposób i żeby jak najmniej znalazło się ich zwolenników” – zaznaczył. „Zobaczymy, jak ta konferencja w praktyce będzie wyglądała” - dodał.

Osią Konferencji jest wielojęzyczna platforma cyfrowa, przy pomocy której obywatele mogą kontaktować się i omawiać swoje propozycje z osobami pochodzącymi ze wszystkich państw członkowskich. To również miejsce, w którym gromadzone i udostępniane mają być wszystkie materiały związane z konferencją. Jednym z filarów Konferencji mają też być panele obywatelskie, których start zaplanowano na jesień. Podsumowaniem całości będzie sesja plenarna, na której mają być przedstawione konkluzje Konferencji.

aba/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.