Niedziela, 19 Maj 2024

Posłowie do PE: unijne instrumenty naprawcze muszą wspierać młodzież i sektor sportowy

12.02.2021, 06:08 Aktualizuj: 12.02.2021, 06:34
© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie do wzmożenia wysiłków na rzecz ograniczania negatywnych skutków pandemii w odniesieniu do młodzieży i sektora sportowego.

Rezolucja została przyjęta w środę 592 głosami za, 42 przeciw i 57 wstrzymujących się.

Posłowie podkreślają w dokumencie, że rynek pracy młodych ludzi jest szczególnie wrażliwy na kryzysy gospodarcze, obawiają się też, że kurczyć się będą możliwości podejmowania wolontariatu czy odbywania szkoleń. W związku z tym krajowe plany naprawy muszą, zdaniem eurodeptuwanych, skupiać się na młodych ludziach, a programy UE (takie jak Erasmus +, Europejski Korpus Solidarności, Gwarancja dla młodzieży, strategia cyfrowa) muszą być wykorzystywane, aby uniknąć „gorzkiego rozczarowania młodych ludzi i przyszłych pokoleń”.

Według europosłów należy inwestować w dostosowane do potrzeb programy utrzymywania i tworzenia miejsc pracy oraz przekwalifikowania, a grupy szczególnie wrażliwe muszą być lepiej chronione.

Posłowie zwrócili także uwagę na konsekwencje pandemii dla sektora sportowego, który odpowiada za 2,12 proc. europejskiego PKB i 2,72 proc. całkowitego zatrudnienia w UE, co stanowi około 5,67 mln miejsc pracy. W rezolucji wyrazili swoje zaniepokojenie możliwymi trwałymi szkodami dla sportu zawodowego i amatorskiego, a w konsekwencji dla zdrowia publicznego w ogóle.

Dlatego zdaniem Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie powinny wspierać sport środkami krajowymi i uwzględnić je w swoich planach naprawy. Ponadto sektor powinien mieć pełny dostęp do instrumentu naprawy i odporności, a także programów sektorowych, takich jak Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i EU4Health.

Jak zaznaczono, w tej sprawie potrzebne jest ogólnounijne podejście, aby pomóc sektorowi odzyskać siły.

"Pandemia wywarła ogromny wpływ na młodych ludzi, ich przyszłość, edukację, możliwości zatrudnienia czy ich samopoczucie. Ma również niszczycielski wpływ na sektor sportu, nie tylko zawodowy, ale również amatorski, gdyż małe kluby sportowe w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych talentów i w większości działają na zasadzie wolontariatu" - mówił podczas debaty europoseł Tomasz Frankowski.

Europosłanka Elżbieta Rafalska zwróciła z kolei uwagę, że niezależnie od pandemii w wyniku zmian cywilizacyjnych znacząco obniżyła się kondycja młodych ludzi.

"Uważam, że powinniśmy przeprowadzić przekrojowe badania poziomu cech motorycznych z zastosowaniem europejskich testów sprawności fizycznej, żeby uzyskać porównywalne dane" - powiedziała. "W sporcie – mówimy – gramy tak, jak nam przeciwnik pozwala, a więc musimy tego przeciwnika, czyli pandemię wyprzedzić. Musimy zastosować nowe rozwiązania, nowe formy aktywności, żeby przyszłe pokolenie było zdrowe i aktywne" - dodała.

aba/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.