Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała numery list wyborczych komitetów, które zgłosiły listy kandydatów na europosłów w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Spośród 26 komitetów, które zgłosiły się do PKW, listy kandydatów zarejestrowało 10 komitetów, w tym 9 w więcej niż jednym okręgu.
W wyniku losowania PKW:
- z numerem jeden w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje komitet Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy
- lista numer dwa - KW Wiosna Roberta Biedronia
- lista numer trzy - KKW Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, N, Zieloni
- lista numer cztery - KW Prawo i Sprawiedliwość
- lista numer pięć - KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej
- lista numer sześć - KWW Kukiz'15
- lista numer siedem - KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
- lista numer osiem - KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi
- lista numer dziewięć - KKW Polexit-Koalicja
Pierwszych sześć komitetów zarejestrowało listy kandydatów we wszystkich 13 okręgach wyborczych.
Kolejne trzy komitety w więcej niż jednym: KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski w sześciu okręgach (w Warszawie, na Mazowszu, na Śląsku, na Pomorzu, w województwie lubelskim i w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie); KKW Polexit-Koalicja w dwóch okręgach (obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie i na Podkarpaciu); KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi w dwóch okręgach (obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie oraz w województwie lubelskim).
Oprócz wymienionych komitetów listę kandydatów do europarlamentu zarejestrował jeszcze jeden komitet - KW Jedność Narodu. Udało mu się jednak zarejestrować listę w tylko jednym okręgu (warszawskim), dlatego nie wziął udziału w losowaniu przeprowadzanym przez PKW. Numer tej liście nada właściwa okręgowa komisja wyborcza.
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja.
Karta wyborcza będzie miała formę jednokartkowej karty, a nie książeczki, a co za tym idzie, każdy wyborca będzie widział listy kandydatów wszystkich komitetów na jednej stronie.
W ocenie szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak, ułatwi to wyborcom oddanie głosu na wybranego kandydata. "To, że jednostronicowa karta do głosowania jest dobrym rozwiązaniem, potwierdzają wyniki jesiennych wyborów samorządowych, kiedy mieliśmy najniższy odsetek głosów nieważnych w historii wyborów po 1989 r." - powiedziała PAP Pietrzak.
Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym mógł zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów; ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują parytety - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat mógł być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.
Każde zgłoszenie listy musiało być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej siedmiu okręgach.
Komitet wyborczy, który zarejestrował swoje listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji.
js/