Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał do przyjęcia na poziomie UE regulacji mających zapobiegać zagrożeniom hybrydowym. Wskazał, że ingerencje w wybory stanowią zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw w Europie.
W tekście przyjętym 469 głosami za, przy 143 głosach przeciw i 47 wstrzymujących się eurodeputowani ostrzegają, że to siły antyeuropejskie, ekstremistyczne oraz populiści korzystają na ingerencjach w procesy demokratyczne w państwach członkowskich.
Europosłowie wskazują, że ingerencje przebiegają według ustalonych schematów, poprzez kampanie dezinformacyjne w mediach społecznościowych, cyberataki wymierzone w infrastrukturę wyborczą lub przez wsparcie finansowe dla partii politycznych przed wyborami krajowymi czy europejskimi. Większość z tych ingerencji działa na korzyść kandydatów przeciwnych UE oraz populistów.
W rezolucji przypomina się, że choć w państwach UE zupełnie lub częściowo zakazane jest finansowanie partii politycznych lub kandydatów za pomocą darowizn z zagranicy, znalazły się sposoby na jego ominięcie. W tym kontekście wskazano przypadek skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (dawniej Front Narodowy) we Francji oraz doniesienia mediów w sprawie Austriackiej Partii Wolności (FPOe), Ligi we Włoszech oraz opowiadającego się za brexitem ruchu Leave.eu w Wielkiej Brytanii.
Eurodeputowani wyrazili też zaniepokojenie „wysoce niebezpiecznym charakterem rosyjskiej propagandy”, która jest głównym źródłem dezinformacji w Europie. Liczba przypadków propagandy podwoiła się w ciągu roku - z 434 przypadków w 2018 roku do 998 przypadków w roku bieżącym.
W rezolucji zdecydowanie potępiono też „agresywne działania” państw trzecich, mające na celu podważenie suwerenności państw biorących udział w procesie akcesyjnym do UE na Bałkanach Zachodnich oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.
Europosłowie wezwali do przekształcenia działającej w strukturach unijnej dyplomacji grupy zadaniowej ds. zwalczania dezinformacji East StratCom Task Force w permanentną i lepiej finansowaną strukturę. Wzywają też firmy internetowe i media społecznościowe do współpracy w przeciwdziałaniu dezinformacji przy poszanowaniu wolności słowa oraz apelują o stworzenie unijnych ram prawnych dla zwalczania zagrożeń hybrydowych. Eurodeputowani opowiadają się też za tym, by w Parlamencie Europejskim powołać specjalną komisję do spraw zewnętrznych ingerencji wyborczych i dezinformacji.
Do końca 2020 r. w państwach członkowskich zaplanowanych jest ponad 50 wyborów prezydenckich, krajowych, lokalnych i regionalnych.
Krzysztof Strzępka (PAP)
stk/ kic/