Piątek, 3 Maj 2024

PE: nowy EMFAF na straży zrównoważonego rybołówstwa

07.07.2021, 06:54 Aktualizuj: 07.07.2021, 06:57
Fot.KE
Fot.KE

Parlament Europejski zatwierdził na sesji plenarnej fundusz, którego celem jest promowanie zrównoważonego rybołówstwa i ochrona społeczności rybackich. Chodzi o nowy Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury (EMFAF), opiewający na 6,1 mld euro w latach 2021-2027.

EMFAF zachęca państwa członkowskie do inwestowania w zwiększenie konkurencyjności sektorów rybołówstwa i akwakultury, wspiera rozwój zrównoważonej gospodarki morskiej i nowych technologii. Jednym z priorytetów jest  ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej mórz i oceanów. Co najmniej 15 proc. otrzymanych środków każde państwo  będzie musiało przeznaczyć na działania wspierające kontrolę rybołówstwa, gromadzenie danych o połowach oraz zwalczanie nielegalnych połowów.
       
Europosłowie przeforsowali zapisy, w myśl których państwa członkowskie będą musiały uwzględnić potrzeby rybołówstwa przybrzeżnego na małą skalę i zadeklarować, co zamierzają zrobić, aby pomóc w jego rozwoju.

Obecnie średnia wieku rybaków wynosi ponad 50 lat, więc unijne instytucje uznały, że niezbędne jest wprowadzanie młodych ludzi do społeczności rybackich. Nowy EMFAF może sfinansować zakup przez nich pierwszego statku lub udziały (co najmniej 33 proc.) w takim przedsięwzięciu. Warunkiem jest wiek poniżej 40. roku życia,  co najmniej pięć lat doświadczenia lub posiadanie wymaganych kwalifikacji.

Rybacy, którzy ze względu na ochronę ryb muszą tymczasowo przestać pracować, otrzymają rekompensaty. Ustanowiono też wsparcie dla tych, którzy muszą zezłomować lub wycofać statek z eksploatacji. Finansowany będzie sprzęt niezbędny do kontroli połowów.

Głównym założeniem nowym regulacji jest, by działania w ramach EMFAF nie prowadziły do zwiększenia zdolności połowowej unijnej floty, chyba że wynika to bezpośrednio z konieczności wzrostu tonażu połowów z uwagi na poprawę bezpieczeństwa, warunków pracy lub efektywności energetycznej.

Rozporządzenie wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ale będzie obowiązywać z mocą wsteczną, od 1 stycznia tego roku.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.