Wtorek, 28 Września 2021

PE chce wezwać premiera Morawieckiego do wycofania z TK wniosku dotyczącego prymatu prawa europejskiego

15.09.2021, 10:15 Aktualizuj: 15.09.2021, 12:19
Copyright: European Union
Copyright: European Union

Europarlament chce wezwać premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania z Trybunału Konstytucyjnego wniosku dotyczącego prymatu prawa europejskiego - wynika z tekstu rezolucji pt. "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce", do którego dotarła PAP.

Jako pierwsze o treści projektu rezolucji poinformowało RMF FM. Europosłowie będą debatować nad tym dokumentem w środę, a głosowanie zaplanowano na czwartek.

"(PE) wzywa polskiego premiera, aby nie kwestionował nadrzędności prawa UE nad ustawodawstwem krajowym oraz do wycofania złożonego przed bezprawnym +Trybunałem Konstytucyjnym+ wniosku o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE" - napisano w projekcie rezolucji.

Autorzy dokumentu chcą też wezwać do rozdzielenia w Polsce funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości "zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej".

Oprócz tego projekt rezolucji zawiera krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE, jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów".

Wniosek popierany przez frakcje EPL, socjaldemokratów, liberałów, Zielonych i Lewicę w Parlamencie Europejskim wzywa w tej sytuacji Komisję Europejską do "skutecznego stosowania postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Nowelizacja przepisów dotyczących radiofonii i telewizji, która zabraniałyby podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadania więcej niż 49 proc. udziałów w polskich spółkach medialnych, została w ub. tygodniu odrzucona przez Senat. Nowela trafi teraz ponownie do Sejmu.

asc/ ap/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.