Poniedziałek, 25 Września 2023

PE: budżet na 2023 rok powinien uwzględniać wsparcie Ukrainy

05.04.2022, 16:05 Aktualizuj: 05.04.2022, 16:07
Fot.PE
Fot.PE

Komisja Europejska i państwa członkowskie powinny zmobilizować wszelkie dostępne środki finansowe, aby wesprzeć Ukrainę - podkreślili europosłowie w przyjętej we wtorek rezolucji w sprawie priorytetów budżetu UE na 2023 rok.

Według dokumentu priorytetami przyszłorocznego unijnego budżetu powinny być: ożywienie gospodarcze, zdrowie, młodzież i działania na rzecz klimatu oraz radzenie sobie ze skutkami inwazji na Ukrainę.

Rezolucja zachęca do budżetu zorientowanego na przyszłość, który odpowiada politycznym priorytetom UE dotyczącym zapewnienia silniejszej unii zdrowia, pomyślnej transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz trwałego ożywienia, sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Przy 463 głosach "za", 71 przeciw i 97 wstrzymujących się europosłowie wezwali do inwestycji na rzecz promowania praworządności, wartości UE i praw podstawowych. Upomnieli się również o fundusze na tworzenie większych możliwości rozwoju dla młodych ludzi oraz na wzmocnienie UE na arenie międzynarodowej.

W rezolucji europosłowie zauważają, że pomimo zachęcających sygnałów dalszego wzrostu w 2022 roku niepewność co do perspektyw gospodarczych utrzymuje się w świetle takich czynników jak: zakłócenia łańcucha dostaw, wysokie ceny energii, rosnąca inflacja, pandemia COVID-19 oraz konsekwencje inwazji na Ukrainę. Według nich budżet UE na 2023 rok musi zatem odgrywać ważną rolę we wzmacnianiu unijnej gospodarki.

Stwierdzając, że kryzys związany z COVID-19 postawił systemy zdrowia publicznego pod bezprecedensowym stresem i spowodował poważny, negatywny wpływ na młodych ludzi, europosłowie jako jeden z priorytetów uznali unijną politykę zdrowotną i wezwali do skierowania dodatkowych środków na politykę młodzieżową.

W rezolucji upomniano się również o zapewnienie środków budżetowych na transformację ekologiczną, niezbędną dla wdrożenia Zielonego Ładu i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Aby zapewnić właściwe wykorzystanie funduszy UE i ochronę interesów finansowych Unii, Parlament nalega, aby mechanizm warunkowości praworządności był stosowany „natychmiast i w całości”. 

Komisja Europejska przedstawi swoje propozycje budżetowe w czerwcu; następnie będą one przedmiotem negocjacji z PE tak, by mogły być przyjęte do końca tego roku.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.