Sobota, 3 Grudzień 2022

PE: 18-latkowie chcący zwiedzić Europę mogą ubiegać się o darmowe bilety kolejowe w ramach DiscoverEU

13.10.2021, 13:03 Aktualizuj: 14.10.2021, 12:01
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Młodzi ludzie mogą ubiegać się o darmowe bilety kolejowe do 26 października dzięki inicjatywie DiscoverEU - informuje Parlament Europejski.

„Masz 18 lat, jesteś obywatelem UE i chętnie odkrywasz Europę i jej kultury? Skorzystaj z darmowego biletu kolejowego!” – zachęca PE.

Aż 70 tys. 18-latków skorzystało z szansy na podróżowanie za darmo po Europie od rozpoczęcia programu DiscoverEU w czerwcu 2018 roku. Pomysł na tę inicjatywę zaprezentowano po raz pierwszy podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w 2014 roku. Wyjątkowo w tej edycji o bilet mogą ubiegać się również ci młodzi ludzie, którzy mogli brać udział w poprzednich dwóch edycjach w 2020 r., które zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19. Grupę docelową stanowią więc obywatele UE urodzeni między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 roku.

Szansę na podróż koleją po Europie między 1 marca 2022 r. a 28 lutego 2023 roku będzie miało co najmniej 20 tys. młodych ludzi. O bilety można aplikować do 12:00 w południe 26 października. Aby móc ubiegać się o bilet, należy odpowiedzieć na kilka pytań wielokrotnego wyboru.

Uczestnicy mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni do co najmniej jednego innego kraju UE. Podróż odbywa się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach są dostępne inne środki transportu, np. autobusy czy promy. Loty samolotem są dozwolone, gdy żadna inna forma transportu nie jest dostępna (np. dla osób pochodzących z odległych obszarów).

Laureaci o ograniczonej sprawności ruchowej lub szczególnych potrzebach mogą ubiegać się o dodatkową pomoc, np. pokrycie kosztów podróży dla osoby towarzyszącej lub psa-przewodnika dla osób słabowidzących.

Parlament Europejski podkreśla, że był zdecydowanym zwolennikiem idei bezpłatnych biletów kolejowych dla europejskich 18-latków. Posłowie przyjęli trzy rezolucje, w których wyrazili swoje poparcie dla tej inicjatywy.

Parlament Europejski uważa bowiem, że pozwala ona młodym ludziom doświadczyć europejskiej różnorodności, lepiej się nawzajem zrozumieć i więcej dowiedzieć o Europie. Posłowie do PE oczekują, że zachęcanie młodych obywateli do podróżowania po Unii Europejskiej i poznawania osób z innych krajów będzie sprzyjać rozwijaniu europejskiej tożsamości i wzmocni wspólne wartości UE.

O bilety można aplikować pod tym linkiem: https://europa.eu/youth/discovereu/apply_pl

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.