Sobota, 30 Listopad 2024

PARP ogłosiła nabór wniosków w programie Platformy startowe dla nowych pomysłów

13.04.2023, 09:20 Aktualizuj: 13.04.2023, 09:23
© European Union 2015 - Source EP
© European Union 2015 - Source EP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła pierwszy nabór wniosków w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Nabór skierowany jest do wyspecjalizowanych ośrodków innowacji z Polski Wschodniej, które wspólnie z innymi instytucjami otoczenia biznesu stworzą Platformy startowe. Budżet konkursu wynosi 120 mln zł.

Nabór w ramach programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW), jest kontynuacją działania z Programu Polska Wschodnia (POPW). Działające aktualnie Platformy startowe pozyskały do tej pory ponad 12 tys. innowacyjnych pomysłów biznesowych. Dzięki Platformom startowym 1,5 tys. z tych pomysłów zamieniło się w innowacyjne spółki prowadzące działalność w Polsce Wschodniej.

Celem nowej odsłony działania jest dalsze zakorzenianie i rozwój ekosystemu start-upowego w Polsce Wschodniej oraz dalsze wspieranie, pod rozpoznawalną już marką Platform startowych, osób, które chcą założyć i rozwijać działalność biznesową na bazie nowego pomysłu.

„Platformy startowe dla nowych pomysłów” to kompleksowe programy inkubacji realizowane przez partnerstwa ośrodków innowacji (jak parki naukowo-technologiczne czy inkubatory technologiczne) wspieranych przez uczelnie wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, fundusze VC oraz średnie i duże przedsiębiorstwa" – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Ogłoszony nabór pozwoli wybrać nowe partnerstwa, które obsługiwać będą pomysłodawców oraz ich start-upy w bieżącej perspektywie finansowej.

Rozwój środowiska startupowego w Polsce Wschodniej

Ogłoszony nabór skierowany jest do ośrodków innowacji funkcjonujących na terenie wschodniej Polski, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części Mazowsza – bez Warszawy i przyległych powiatów. Wybrane przez PARP nowe partnerstwa – już jako Platformy startowe dla nowych pomysłów – z początkiem 2024 r. rozpoczną programy inkubacji, pozyskując zgłoszenia osób fizycznych, które mają ambicję uruchomić i rozwijać własny start-up w Polsce Wschodniej. W przypadku pozytywnej kwalifikacji pomysłu biznesowego osoba fizyczna musi zarejestrować spółkę kapitałową, która przystąpi do programu inkubacji prowadzonego przez wybraną Platformę startową.

Inkubacja nowych pomysłów – krok po kroku

W toku programu inkubacji nowopowstały podmiot (start-up) uzyska dostęp do darmowych usług, niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem swojego pomysłu biznesowego.

Na tym etapie wsparcie Platformy startowej będzie koncentrowało się na testowaniu i weryfikowaniu hipotez biznesowych i technologicznych start-upu, aż do momentu przygotowania odpowiedniego, rentownego modelu biznesowego umożliwiającego wdrożenie innowacyjnego produktu start-upu.

Każdy startup będzie realizował Indywidualny Plan Inkubacji, który może obejmować wsparcie w postaci:

- usług podstawowych (m.in. dostęp do stanowiska pracy, usługi księgowe, prawne);
- usług specjalistycznych niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem pomysłu (np. technicznych, technologicznych,
- inżynierskich, informatycznych, wzorniczych, marketingowych), w tym obejmujących testowanie i weryfikowanie koncepcji, aż do momentu przygotowania odpowiedniego modelu biznesowego i opracowania wstępnej wersji produktu;
- opieki managera inkubacji, która umożliwi start-upowi dopracowanie produktu i weryfikację rynkową modelu biznesowego tak, by możliwe było wejście na rynek z pierwszą sprzedażą produktu.

Po zakończeniu inkubacji start-up ma możliwość ubiegania się o bezzwrotne wsparcie PARP na dalszy rozwój działalności.

Dofinansowanie w pigułce

Partnerstwa w ramach projektów Platform startowych będą mogły sfinansować wydatki obejmujące w szczególności:

- przeprowadzenie naboru i ocenę nowych pomysłów biznesowych,
- indywidualne wsparcie rozwoju nowych pomysłów biznesowych.

Maksymalna intensywność wsparcia wydatków wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych projektu.

Jak wynika z raportu „Polskie startupy”, którego partnerem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, zauważalnie wysokie inwestycje uzyskują obecnie start-upy z sektora technologii, a wśród nich przodują te zapewniające rozwiązania w obszarach: energetyki (OZE), cyberbezpieczeństwa, termomodernizacji, zielonych technologii, blockchain, VR, rozwiązań chmurowych, medtech, edtech oraz fintech.

"Zapotrzebowanie na innowacyjne technologie w tych obszarach to dobry punkt wyjścia dla osób i podmiotów, które poważnie rozważają realizację swoich nowatorskich pomysłów i chcą skorzystać ze wskazanych usług. Na inkubację można pozyskać środki z Funduszy Europejskich. Obecnie ogłaszamy nabór na Platformy startowe, które swoje działania będą prowadziły już od stycznia 2024 r. Instytucje, które chcą aplikować w ramach naboru, będą miały ponad 2 miesiące na utworzenie kompleksowego partnerstwa i złożenie wniosku – czekamy już od 18 kwietnia br. Budżet w obecnym naborze wynosi 120 mln zł" – powiedział Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.