Niedziela, 22 Grudzień 2024

Parlament Europejski odrzucił projekt ograniczenia o połowę stosowania pestycydów w krajach UE

23.11.2023, 18:55 Aktualizuj: 27.11.2023, 12:35
Parlament Europejski odrzucił projekt ograniczenia o połowę stosowania pestycydów w krajach UE;  fot. © European Union 2020 - Source : EP
Parlament Europejski odrzucił projekt ograniczenia o połowę stosowania pestycydów w krajach UE; fot. © European Union 2020 - Source : EP

Parlament Europejski odrzucił zaproponowany przez KE projekt ustalenia prawnie wiążących celów w zakresie ograniczenia stosowania pestycydów chemicznych o 50 proc. do 2030 r. oraz zakazu stosowania wszelkich pestycydów w parkach publicznych, szkołach oraz na placach zabaw.

Przeciwko przyjęciu projektu, będącego jednym z kluczowych elementów europejskiego Zielonego Ładu, głosowało 299 eurodeputowanych, wobec 207 głosów za i 121 wstrzymujących się. Taki wynik głosowania oznacza w praktyce pogrzebanie intensywnie negocjowanego od miesięcy pakietu zmian legislacyjnych, tym bardziej, że w osobnym głosowaniu PE odrzucił wniosek o skierowanie projektu z powrotem do komisji środowiska.

Teoretycznie rzecz biorąc ministrowie rolnictwa krajów UE mogą jeszcze przyjąć stanowisko w sprawie odrzuconego tekstu, a Komisja Europejska może przedłożyć europarlamentowi jego nową wersję. Jednak w związku z tym, że wybory do PE odbędą się już za siedem miesięcy jest to mało prawdopodobne.

„To czarny dzień dla środowiska i rolników” – skomentowała wynik głosowania sprawozdawczyni tekstu, austriacka eurodeputowana z Partii Zielonych Sarah Wiener. „To gorzkie rozczarowanie z punktu widzenia różnorodności biologicznej, naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci” – dodała.

„Dzisiaj jest dobry dzień dla rolników i wszystkich, którzy uważają, że UE powinna powstrzymać się od nakładania na nich nowych obciążeń” – mówił z kolei niemiecki eurodeputowany Peter Liese, wzywając do opracowania nowego projektu we współpracy z sektorem rolnym w następnej kadencji.

Wynik głosowania w sprawie redukcji stosowania pestycydów był kolejną złą wiadomością dla europejskich ruchów ekologicznych, po tym, jak kilka dni wcześniej Komisja Europejska ogłosiła decyzję o przedłużeniu na 10 lat zezwolenia na używanie glifosatu w UE.

Wcześniej przedstawicielom państw UE nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie, co wymagało większości kwalifikowanej zdefiniowanej jako co najmniej 55 poc. spośród 27 krajów członkowskich reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności UE.

Grupa polityczna Zielonych w PE natychmiast wezwała Komisję Europejską do wycofania się z tej decyzji i wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu. „Nie powinniśmy w ten sposób igrać z naszą różnorodnością biologiczną i zdrowiem publicznym” – powiedział Bas Eickhout, wiceprzewodniczący komisji środowiska PE.

Glifosat jest stosowany w środkach chwastobójczych, takich jak Roundup, wprowadzony na rynek przez firmę Monsanto w 1974 roku. Jego główną zaletą miało być niszczenie chwastów przy jednoczesnym pozostawianiu upraw i innych roślin w nienaruszonym stanie.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem z siedzibą we Francji, będąca częścią Światowej Organizacji Zdrowia, w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jako substancję „prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi”. Z kolei amerykańska Agencja Ochrony Środowiska stwierdziła w 2020 r., że herbicyd nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi, jednak w ubiegłym roku federalny sąd apelacyjny w Kalifornii nakazał agencji ponowne rozpatrzenie tego orzeczenia, argumentując, że nie zostało poparte wystarczającymi dowodami.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.