Piątek, 22 Listopad 2024

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu

22.10.2021, 07:33 Aktualizuj: 25.10.2021, 09:21
European Union, 2019 Copyright
European Union, 2019 Copyright

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu na całym świecie; chce, aby UE pozostała światowym liderem w walce ze zmianami klimatu.

527 głosami za, 134 przeciw, przy 35 wstrzymujących się europarlament przyjął własne stanowisko dotyczące konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP26 w szkockim Glasgow, która rozpocznie się 31 października br.

Europosłowie są zaniepokojeni, ponieważ cele ogłoszone w Paryżu w 2015 roku przekładają się na ocieplenie znacznie powyżej trzech stopni do 2100 roku, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, co grozi katastrofą klimatyczną. Wezwali UE do utrzymania pozycji światowego lidera w walce ze zmianami klimatu; podkreślili, że będą pracować nad tym, aby unijny pakiet klimatyczny "Fit for 55 in 2030" był w pełni zgodny z porozumieniem paryskim.

Aby przyspieszyć tempo działań na rzecz klimatu, eurodeputowani chcą, by UE zastąpiła obecny 10-letni plan pięcioletnimi ramami czasowymi dla wszystkich krajów. Postulują także, aby wszystkie bezpośrednie i pośrednie dotacje do paliw kopalnych zostały wycofane z UE do 2025 roku i wzywają wszystkie inne kraje do podjęcia podobnych działań.

W przyjętym stanowisku przypomnieli, że różnorodność biologiczna odgrywa kluczową rolę w umożliwieniu ludziom walki z globalnym ociepleniem i dostosowania się do niego.

Europosłowie uważają, że wszystkie kraje G20 powinny „pokazać globalne przywództwo” i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku. Wezwali Komisję Europejską do utworzenia „międzynarodowego klubu klimatycznego” wraz z innymi głównymi emitentami gazów cieplarnianych, w celu ustalenia wspólnych standardów i zwiększenia ambicji na całym świecie, w tym poprzez wspólny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla (tzw. graniczny podatek węglowy).

PE z zadowoleniem przyjął powrót USA do Porozumienia Paryskiego i zobowiązanie prezydenta Joe Bidena do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w USA o połowę do 2030 roku w porównaniu z 2005 rokiem; oczekuje teraz konkretnych działań politycznych i finansowania, aby osiągnąć ten cel.

Europosłowie zaznaczyli, że doceniają gotowość Chin do bycia konstruktywnym partnerem w globalnych negocjacjach klimatycznych, ale niepokoi ich zależność tego kraju od węgla. Zdaniem eurodeputowanych, Chiny powinny zwiększyć własne ambicje a ich cele klimatyczne powinny obejmować wszystkie emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko emisję dwutlenku węgla.

Europarlament podkreślił też, że kraje rozwinięte muszą wywiązać się z obietnicy pozyskania co najmniej 100 mld dolarów rocznie na finansowanie działań klimatycznych dla krajów rozwijających się, zwiększając tę kwotę od 2025 roku, kiedy to gospodarki wschodzące również powinny zacząć wnosić swój wkład. „Należy uzgodnić mapę drogową określającą sprawiedliwy wkład każdego kraju rozwiniętego w ten plan finansowy” – wskazał PE.

Dodał, że należy zapewnić wszystkim krajom rozwijającym się możliwość udziału w COP26, pomimo ograniczeń związanych z COVID-19.

Delegacja z Parlamentu Europejskiego będzie w Glasgow w dniach 8-13 listopada.

Parlament od dawna oczekuje ambitnego prawodawstwa UE w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej. W 2019 r. ogłosił kryzys klimatyczny, a w czerwcu br. przyjął europejskie prawo klimatyczne. Przekształca ono polityczne zobowiązanie Europejskiego Zielonego Ładu do neutralności klimatycznej UE do 2050 roku w wiążące zobowiązanie dla UE i państw członkowskich. Zwiększa również unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku z 40 proc. do co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

W lipcu br. Komisja Europejska przedstawiła pakiet "Fit for 55 in 2030", który ma umożliwić UE osiągnięcie bardziej ambitnego celu na rok 2030.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.