Czwartek, 21 Listopad 2024

Państwa UE przyjęły przepisy zakazujące dystrybucji produktów z pracy przymusowej

19.11.2024, 17:34 Aktualizuj: 19.11.2024, 17:38
Komisja Europejska stworzy bazę dziedzin i produktów, w przypadku których występuje największe ryzyko pracy przymusowej; fot. EP
Komisja Europejska stworzy bazę dziedzin i produktów, w przypadku których występuje największe ryzyko pracy przymusowej; fot. EP

Państwa członkowskie UE przyjęły we wtorek rozporządzenie zakazujące sprzedaży, udostępniania na rynku unijnym oraz eksportu z Unii produktów wytwarzanych z wykorzystaniem pracy przymusowej. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczaniu i ściganiu tego procederu.

Komisja Europejska stworzy bazę dziedzin i produktów, w przypadku których występuje największe ryzyko pracy przymusowej. Na jej podstawie organy kontrolne będą mogły monitorować, czy w przypadku konkretnych towarów doszło do naruszenia rozporządzenia.

W przypadku podejrzeń, że dany produkt powstał z wykorzystaniem pracy przymusowej, Komisja lub odpowiednie organy krajowe będą mogły wszcząć dochodzenie. KE odpowiedzialna będzie ze sprawy dotyczące pracy przymusowej wykorzystywanej poza UE a organy krajowe - za sprawy dotyczące wykorzystywania pracy przymusowej na terytorium danego państwa członkowskiego.

W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości, instytucja prowadząca dochodzenie będzie miała prawo do zakazu sprzedaży, wycofania lub usunięcia podejrzanego produktu z rynku. Decyzja podjęta przez organ kontrolny w jednym kraju członkowskim, będzie miała zastosowanie we wszystkich krajach Unii w myśl zasady wzajemnego uznawania.

Rozporządzenie nie tylko pomoże walczyć z procederem pracy przymusowej, ale także w jego ściganiu, bo będzie podstawą do wnoszenia powództw w sprawach produktów zatrzymanych na rynku wewnętrznym, które wytworzone zostały w wyniku przymusu. Ponadto organy krajowe będą zobowiązane do informowania innych krajów UE o podejrzeniach dotyczących naruszeń na ich terytoriach; a Komisję, jeśli ich podejrzenia dotyczą państw trzecich.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE i zacznie w pełni obowiązywać trzy lata później.

Z danych Rady UE wynika, że na świecie ok. 27,6 mln osób pracuje w warunkach pracy przymusowej. Dotyczy to najczęściej sektora prywatnego, choć zdarza się, że pracę przymusową narzuca też państwo.

jowi/ bst/ asa/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.