Państwa członkowskie UE uzgodniły we wtorek priorytety przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 roku, w tym konieczność zapewnienia finansowania dla rolników. Konkluzje poparło 26 z 27 krajów unijnych; Rumunia zażądała wprowadzenia jednakowych dopłat dla rolników we wszystkich państwach członkowskich.
Dwudniowe posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu zakończyło się przyjęciem m.in. wspólnych konkluzji dotyczących priorytetów WPR w nowym okresie budżetowania UE. Uzgodniono, że przyszła unijna polityka rolna powinna zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego wsparcia, w tym finansowego, zachęt dla rolników i rozsądnych cen dla konsumentów.
Zestaw konkluzji został przygotowany przez węgierską prezydencję w Radzie UE. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy podkreślił, że UE nie może zredukować swojego wsparcia dla rolników, nie może też żadnego rolnika wykluczyć z dostępu do źródeł finansowania, zwłaszcza że rolników czekają dodatkowe obciążenia wynikające z nowych zadań, jakie nakładają na nich regulacje unijne. „Każdy środek, który zmierzałby w stronę obcięcia dopłat dla rolników jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej” – ostrzegł Nagy.
Podkreślił też, że ważne dla przyszłości WPR jest wspieranie drobnych rolników oraz przyciągnięcie do rolnictwa młodych, bo oni także są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w UE. „To mocne konkluzje i mocny sygnał zarówno dla Komisji Europejskiej, jak i dla rolników, którzy muszą poczuć, że są w centrum uwagi WPR” – powiedział węgierski minister.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który także wziął udział w konferencji, dodał, że liczy na to, że nowa KE i przyszły komisarz ds. rolnictwa wezmą pod uwagę te konkluzje Rady przy tworzeniu przyszłej WPR.
Wojciechowski podkreślił, że WPR powinna być oparta na bezpieczeństwie, pewności, zrównoważeniu, stabilności i te wszystkie elementy zostały zawarte w przyjętych we wtorek konkluzjach. Podobnie jak i tak istotne elementy, jak m.in. wsparcie dla małych i średnich gospodarstw rolnych, stabilność dochodów dla rolników oraz konieczność natychmiastowego wzmocnienia narzędzi zarządzania kryzysowego i wsparcia dla rolników w sytuacji np. klęsk żywiołowych, jak niedawne powodzie, które przeszły przez Europę.
„Wspólna Polityka Rolna powinna być niezależna i nie powinna być warunkowana zewnętrznymi kwestiami, jak np. kamienie milowe czy mechanizm praworządności. Nie byłoby dobrze, gdyby pomoc lub dopłaty dla rolników uzależnione były od tego typu elementów” – dodał Wojciechowski.
Konkluzje w sprawie WPR przyjęło 26 państw członkowskich. Wyłamała się Rumunia, która zażądała, żeby dopłaty dla rolników były takie same we wszystkich państwach członkowskich. W tej chwili dopłaty zależą m.in. od tego, jakie są koszty utrzymania gospodarstw rolnych itp. Te w Rumunii są niskie i stąd też dopłaty są niższe.
jowi/ ap/