Sobota, 22 Czerwiec 2024

Ogłaszamy wyniki konkursu Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”

27.02.2023, 19:54 Aktualizuj: 04.03.2023, 13:48
Fot. PAP/Marcin Kmieciński
Fot. PAP/Marcin Kmieciński

Rewitalizacja terenu wokół kamieniołomu w gminie Górno, odnawialne źródła energii w gminie Lubowidz oraz Pływalnia Miejska Aquasfera w Lubaczowie to zwycięzcy konkursu Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”. Najpopularniejsze inwestycje wybrano spośród niemal 200 projektów zgłoszonych na konkurs.

W poniedziałek, 27 lutego Polska Agencja Prasowa ogłosiła wyniki plebiscytu „Inwestycja z Perspektywą”. W konkursie nagrodzone zostały samorządowe projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich, które cieszyły się największą popularnością wśród mieszkańców. W pierwszej dziesiątce uplasowały się zadania zgłoszone przez nieduże samorządy, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys.

Najwięcej głosów w porównaniu do łącznej liczby mieszkańców (według stanu na 1 stycznia 2022 roku podanej przez Główny Urząd Statystyczny) zebrała rewitalizacja terenu wokół kamieniołomu w gminie Górno. „Mała Kadzielnia” uzyskała wynik 3162,28. Odnawialne źródła energii w gminie Lubowidz uplasowały się na drugim miejscu z wynikiem 3033,62. Trzecie miejsce przypadło Pływalni Miejskiej Aquasfera w Lubaczowie z wynikiem 2451,58.

„Na ogół pracujemy w gminie Górno i bardzo nam miło za te pracę dostać nagrodę. To nas zachęca do większej pracy, do zwiększania kompetencji” – podsumował wójt Gminy Górno Przemysław Łysak.

„Oddaliśmy głos naszym czytelnikom, oddaliśmy głos samym mieszkańcom, którzy wybrali te projekty, te inicjatywy, które cieszyły się uznaniem społeczności lokalnej. Cieszę się, ze tych inicjatyw było tak dużo” – powiedział podczas konferencji podsumowującej plebiscyt wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

W sumie, na konkurs wpłynęło niemal 200 zgłoszeń. Ostatecznie, po sprawdzeniu wymogów formalnych, pod głosowanie internautów poddano 187 projektów zrealizowanych przez samorządy dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. W plebiscycie oddano ponad 94 tys. głosów. 

Zwycięzcy konkursu „Inwestycja z perspektywą”

1. Górno: Zagospodarowanie terenu wokół kamieniołomu

Inwestycja objęła zagospodarowanie terenu wokół starego kamieniołomu po nieczynnej kopalni „Józefka”, jako dopełnienie zmodernizowanego stadionu GKS Góral Górno. Dzięki temu powstała przestrzeń o niezwykłych walorach przyrodniczych, społecznych i wypoczynkowych.
    
2. Lubowidz:  Odnawialne źródła energii    

Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii na terenie gminy Lubowidz. Zamontowano instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz kotły na biomasę.

3. Lubaczów: Pływalnia Miejska Aquasfera

Pływalnia miejska Aquasfera, oddana do użytku w sierpniu 2022 roku, to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w Polsce. Inwestycję zrealizowano z dofinansowaniem z budżetu Unii Europejskiej. Basen ma wymiary 25 na 16 metrów, podzielony jest na osiem torów. Niecka posiada ruchome dno, dzięki czemu głębokość wody można regulować o 0 do 180 cm. Dno może być regulowane na całej powierzchni basenu lub osobno dla każdej „połówki”. Zastosowano tutaj system z dwiema platformami dual floor.
    
4. Czempiń: Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA    

Ogromnym wysiłkiem, nakładem kosztów z wykorzystaniem unijnego dofinansowania i wielką determinacją lokalnych władz udało się uratować opuszczoną, splądrowaną i niszczejącą fabrykę tlenu. W wyniku kompleksowej rewitalizacji w 2021 roku na terenie zakładów poprzemysłowych, powstało Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA. 

5. Głogówek: Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków    

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków zbudowano m.in. zadaszone składowisko osadu odwodnionego, asfaltowe drogi wewnętrzne i utwardzono nawierzchnie. 3,5 mln zł unijnej dotacji pozyskanej m.in. na te prace to największe dofinansowanie w historii samorządu.

6. Pilawa: Rewitalizacja terenów przy dworcu PKP    

W latach 2019 – 2022 Miasto i Gmina Pilawa zrealizowała inwestycję, której celem była rewitalizacja terenów przy dworcu PKP w Pilawie poprzez zagospodarowanie ich pod budowę centrum przesiadkowego z parkingiem P+R oraz rozwój mobilności miejskiej.

7. Cedry Wielkie: Przystań żeglarska w Błotniku    

Marina Błotnik to zaciszna i komfortowa przystań żeglarska z nowoczesnym zapleczem, położona w starorzeczu Wisły, w pobliżu śluzy Przegalina, na malowniczym szlaku Pętli Żuławskiej w gminie Cedry Wielkie. Modernizowana była z udziałem funduszy unijnych.

8. Radomyśl Wielki: Obserwatorium astronomiczne dla uczniów    

W ramach projektu „Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki” wybudowano m.in. dwukondygnacyjny budynek obserwatorium astronomicznego wraz z wyposażeniem (teleskopy, kamera, system sterowania) oraz stację pogodową. Zainwestowano też w mobilne planetarium i drony. 

9. Miechów: Zrewitalizowany park miejski - nowe miejsce wypoczynku dla każdego

Zlokalizowany w samym centrum miasta, z nowoczesną infrastrukturą, nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi, wyposażony w oryginalne konstrukcje i instalacje -  zrewitalizowany Park Miejski w Miechowie stał się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców oraz ciekawą weekendową propozycją dla gości z kraju i zagranicy. 

10. Hrubieszów (miasto): Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Budynek powstał w 1920 roku, zbudowany został w stylu końcowej fazy secesji, to tutaj przez dwa lata mieszkał mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, kwatermistrz 2 Pułku Strzelców Konnych. Kilka lat temu narodził się pomysł, żeby z pomocą środków unijnych przywrócić miejscu dawny blask, lokalizując tam instytucje pełniące funkcje społeczno – kulturalne.

Pełna relacja z wydarzenia: 

Missing element zawartości.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.