Niedziela, 28 Maj 2023

Oddano do użytku dwa nowe dworce kolejowe na trasie Warszawa-Lublin

20.09.2022, 07:02 Aktualizuj: 04.10.2022, 13:14
Fot. PKP S.A.
Fot. PKP S.A.

Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, udostępniono podróżnym dwa dworce kolejowe Łaskarzew Przystanek oraz Garwolin. W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przewidziano modernizację 18 dworców.

Dworce w Łaskarzewie i Garwolinie zostały zbudowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. To nowoczesna technika budowania odznaczająca się minimalistyczną formą architektoniczną. Charakteryzują się proekologicznymi rozwiązaniami, jak np. odzyskiwanie deszczówki, energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła.

Budynki obydwu dworców są wybudowane według tego samego projektu, różnią się tylko wyglądem elewacji. W Garwolinie wykończono ją głównie cegłą klinkierową w kolorze czerwonym. Natomiast w Łaskarzewie płytami wielkoformatowymi w kolorze białym i grafitowym. Obydwa budynki posiadają identyczny układ funkcjonalno-przestrzenny. Składają się z dwóch części przykrytych wspólnym zadaszeniem. W budynku mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, a na powietrzu pod zadaszeniem zlokalizowano ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe.

Dworce w Garwolinie i Łaskarzewie zostały zrealizowane w ramach projektu Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa - Dorohusk wraz z dworcem na st. Kraśnik położonym przy linii 68, dofinansowanego ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko.

Aż w 18 lokalizacjach planuje się prace w ramach tego projektu. Łaskarzew i Garwolin to pierwsze jak do tej pory lokalizacje oddane do użytkowania. 

Koszt całkowity projektu wynosi ponad 100 mln zł, a dofinansowanie Programu Infrastruktura i Środowiska to kwota ponad 67 mln zł.

mr/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.