Sobota, 12 Czerwiec 2021

Ochojska: szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być obowiązkowe

28.04.2021, 09:48 Aktualizuj: 28.04.2021, 10:34
Fot. PAP
Fot. PAP

Szczepienie przeciwko COVID-19 powinno być obowiązkowe – uważa założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, europosłanka Janina Ochojska. Namawiam do szczepienia się, ponieważ skutki covidu są straszne, a nie znamy jeszcze wszystkich – dodaje.

Ochojska w środę w programie "Onet Rano" na portalu Onet.pl zwróciła uwagę, że na początku pandemii nie było akcji informacyjnej, która uświadamiałaby ludziom, czym jest choroba COVID-19 i dlaczego tak ważne jest szczepienie się.

"Szczepienia na polio były obowiązkowe. Szczepili się wszyscy, myśląc też o tym, żeby nie zarażać innych. Nie wiem, czy więzi społeczne osłabły, czy fakt, że informacja jest łatwo dostępna, więc ludzie ją różnie interpretują i każdy teraz decyduje, szczepienie nie jest obowiązkowe. Uważam, że powinno być" – powiedziała Ochojska.

Wskazała, że wcześniej szczepionki na covid nie były tak dostępne jak teraz, kiedy może się zaszczepić właściwie każdy.

"Namawiam do szczepienia się, ponieważ czytam o skutkach covidu i muszę powiedzieć, że one są straszne, bo nie tylko osłabiają ludzi, ale niszczą organy wewnętrzne, nie znamy jeszcze wszystkich skutków covidu. Po co narażać się na walkę z tą chorobą przez lata, skoro można się zaszczepić?" – dodała Ochojska.

W tym tygodniu nadal każdego dnia do grupy rejestrujących się na szczepienia dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. Odpowiednio: 21 kwietnia jest to rocznik 1970, 22 kwietnia będzie to rocznik 1971; 23 kwietnia – rocznik 1972, a 24 kwietnia – rocznik 1973.

Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił we wtorek nowy harmonogram rejestracji na szczepienia, który przewiduje, że od poniedziałku 26 kwietnia każdego dnia będzie się odbywać rejestracja dwóch roczników. Jak zapowiedział, od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jako jedyny wymaga podania jednej dawki. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

kkr/ joz/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.