Gdyby wybory do europarlamentu odbywały się pod koniec lutego swoich przedstawicieli w tym organie miałoby pięć komitetów wyborczych – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Największe poparcie uzyskałyby Koalicja Europejska - 37,5 proc. i PiS – 36,3 proc.
Parlament Europejski opublikował w piątek, 1 marca nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań opinii publicznej zebrane pod koniec lutego 2019 roku. Dane opierają się na selekcji wiarygodnych sondaży przeprowadzonych przez krajowe instytuty badawcze w państwach członkowskich i zebranych na zamówienie europarlamentu przez agencję Kantar Public.
Według badania Koalicja Europejska uzyskałby poparcie 37,5 proc. osób co odpowiada 21 mandatom; PiS – 36,3 proc. (20 mandatów), Wiosna Roberta Biedronia 10,6 proc. (5 mandatów). Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Kukiz’15 - 7,3 proc. (4 mandaty) i Koalicja Wolność Janusza Korwin-Mikkego - 5,1 proc. (2 mandaty). Do europarlamentu nie weszłaby Partia Razem, na którą chciałoby zagłosować 1,6 proc. osób.

Parlament Europejski zapowiedział, że będzie publikował uaktualnione prognozy co dwa tygodnie do końca kwietnia i co tydzień w maju do nocy wyborczej.
Pierwsze sondaże przeprowadzane przy wyjściu z lokali wyborczych dla tych krajów, w których się je przeprowadza i w których głosowanie już się zakończyło będą publikowane 26 maja od godz. 18.00 i co godzinę do momentu, gdy wstępne wyniki końcowe napłyną ze wszystkich państw członkowskich.
Pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 40 lat temu, 12 czerwca 1979 r. Tegoroczne wybory będą najważniejsze w historii Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę kontekst polityczny, przewidywane wystąpienie Wielkiej Brytanii oraz główne wyzwania polityczne i transgraniczne, którymi należy się zająć.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy w Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w niedzielę, 26 maja. Głosować będzie można w godzinach 7.00-21.00. Polacy wybiorą 52 eurodeputowanych
mp/