Wtorek, 21 Styczeń 2025

PE ustanowił stałe komisje ds. bezpieczeństwa i obrony oraz zdrowia publicznego

18.12.2024, 13:33 Aktualizuj: 23.12.2024, 13:05
Europoseł Adam Jarubas; fot. © European Union 2024 - Source : EP
Europoseł Adam Jarubas; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu w środę zdecydował o przekształceniu podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony oraz ds. zdrowia publicznego w pełnoprawne komisje. Oznacza to, że będą one brały udział w procesie stanowienia unijnego prawa.

Na mocy decyzji PE w 2025 r. powstaną również dwie nowe komisje specjalne: ds. obrony demokracji oraz ds. obecnego kryzysu mieszkaniowego w UE. Komisje specjalne, utworzone w celu zajęcia się konkretnymi kwestiami, mogą działać przez okres do 12 miesięcy - chyba że ich mandat zostanie przedłużony w drodze głosowania w Parlamencie.

Zmiany zostały zaproponowane przez przewodniczącą PE Robertę Metsolę i liderów grup politycznych Parlamentu. Podkomisje ds. bezpieczeństwa i obrony oraz ds. zdrowia publicznego przestaną istnieć pierwszego dnia styczniowej sesji plenarnej.

O to, aby powstała stała komisja ds. zdrowia, przez wiele lat starała się delegacja PO-PSL w Parlamencie Europejskim.

"Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, o ile skuteczniej możemy działać razem, zamiast konkurować o ograniczone zasoby, które tylko zwiększają koszty i nadała impet działaniom UE w dziedzinie zdrowia. Musimy teraz sprostać wysokim oczekiwaniom naszych obywateli" - wyjaśnił europoseł Adam Jarubas (PSL), szef podkomisji ds. zdrowia.

Przypomniał, że "w 2019 r., przy wsparciu Parlamentu, UE przyjęła i obecnie wdraża europejski plan walki z rakiem, pierwszą kompleksową, holistyczną strategię zdrowotną".

"Lekarze, naukowcy i - co najważniejsze - pacjenci oczekują podobnych strategii w innych obszarach zdrowia, takich jak choroby układu krążenia, będące największym zabójcą w Europie, czy choroby neurodegeneracyjne, których liczba rośnie wraz ze starzeniem się społeczeństwa" - powiedział europoseł Jarubas.

Jak dodał, w coraz bardziej niestabilnym świecie trzeba zapewnić większą autonomię w zakresie leków, być gotowym na przyszłe kryzysy zdrowotne, zapewnić przywództwo w zakresie innowacji zdrowotnych z korzyścią dla pacjentów, ale także dla konkurencyjności UE.

"Musimy zmniejszyć nierówności zdrowotne, zarówno między krajami UE, jak i w ich obrębie, między gęsto zurbanizowanymi obszarami a mniejszymi miastami, obszarami wiejskimi lub oddalonymi. Zawsze będę powtarzać: zdrowie zależy od kodu DNA, ale w UE nie może zależeć od kodu pocztowego" - podkreślił.

Skład dwóch komisji stałych i dwóch komisji specjalnych (które powinny odzwierciedlać skład Parlamentu) zostanie określony w styczniu przez każdą grupę polityczną i posłów niezrzeszonych. Zostanie następnie ogłoszony na styczniowej sesji plenarnej.

luo/ mal/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.