Piątek, 25 Kwiecień 2025

Bośnia i Hercegowina/ Szef MSZ: naszym priorytetem wejście do NATO; to ważniejsze od akcesji do UE

23.10.2024, 15:17 Aktualizuj: 24.10.2024, 09:18

Członkostwo w NATO jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej Bośni i Hercegowiny, ważniejszym nawet od wstąpienia do Unii Europejskiej - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Elmedin Konaković.

Minister wziął udział w zorganizowanej w Sarajewie konferencji naukowej poświęconej relacjom z NATO. "Konferencja jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń dla Bośni i Hercegowiny, jej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i współpracy z NATO" - podkreślił szef bośniackiej dyplomacji.

"Uważam, że akcesja do Sojuszu jest głównym priorytetem naszego kraju. Stawiam ją nawet przed członkostwem w UE. Rozumiejąc złożoność procesu podejmowania decyzji w Bośni i Hercegowinie i fakt, że nie cały kraj myśli w tej kwestii w ten sam sposób, chcę podkreślić, że na każdym kroku będę mówić o możliwości pełnego członkostwa państwa w NATO" - zaznaczył Konaković.

Szef MSZ dodał, że "kraje, które stały się członkami UE, w większości zostały wcześniej członkami NATO".

Bośnia i Hercegowina przystąpiła do natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju w 2006 r., a następnie w marcu 2007 r. podpisała z Sojuszem umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Sarajewo rozpoczęło dalszą współpracę z NATO w ramach Indywidualnego Planu Działań na rzecz Partnerstwa w styczniu 2008 r.

Zaangażowanie kraju na rzecz członkostwa w Sojuszu określa ustawa o obronie Bośni i Hercegowiny z 2005 r., która stanowi, że "Zgromadzenie Parlamentarne, Rada Ministrów Bośni i Hercegowiny, Prezydium (trzyosobowa głowa państwa - PAP) oraz wszystkie podmioty związane z obronnością, w ramach ich własnej jurysdykcji konstytucyjnej i prawnej, przeprowadzą niezbędne działania w celu przyjęcia do NATO". Sarajewo posiada swojego przedstawiciela wojskowego i politycznego przy kwaterze głównej NATO w Brukseli, a Sojusz utrzymuje od 2004 r. w Bośni i Hercegowinie dowództwo na rzecz m.in. wsparcia reformy bośniackiej armii, która jest przeprowadzana zgodnie ze standardami Sojuszu. Dowództwo to posiada mandat ONZ.Członkostwu państwa w NATO sprzeciwiają się politycy z Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części autonomicznej Bośni i Hercegowiny - oraz zamieszkujący kraj Serbowie.

Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ szm/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.