Niedziela, 5 Styczeń 2025

Roberta Metsola ponownie przewodniczącą Parlamentu Europejskiego (Fotocast)

16.07.2024, 14:53 Aktualizuj: 18.07.2024, 14:15

Pierwszego dnia inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego nowej kadencji Roberta Metsola została ponownie wybrana na przewodniczącą izby.

We wtorek w Strasburgu rozpoczęła się inauguracyjna sesja Parlamentu Europejskiego nowej kadencji. W sali plenarnej budynku PE zasiadło 720 europosłów wyłonionych w czerwcowych wyborach europejskich.

Tradycyjnie pierwszego dnia obrad w nowej kadencji odbywają się wybory przewodniczącego PE. Jest on wybierany w tajnym głosowaniu przy pomocy papierowych kart do głosowania. Aby zostać wybranym, kandydat musi zdobyć bezwzględną większość ważnych głosów (50 proc. plus jeden głos). Głosy puste i nieważne nie są brane pod uwagę.

O stanowisko szefa PE konkurowały Maltanka Roberta Metsola i Hiszpanka Irene Montero. Metsola wygrała wybory w pierwszej turze głosowania - otrzymała 562 głosy, a jej konkurentka 61. To najwyższy w historii odsetek głosów oddanych na szefa PE.

W wyniku wtorkowego głosowania Metsola będzie nadal przewodniczyć PE przez pierwsze dwa i pół roku jego 10. kadencji.

Po wyborze Metsola zwróciła się do eurodeputowanych: „Razem musimy opowiedzieć się za polityką nadziei, za marzeniem, jakim jest Europa. Chcę, aby ludzie odzyskali wiarę i entuzjazm dla naszego projektu. Wiarę w uczynienie naszej wspólnej przestrzeni bezpieczniejszą, bardziej sprawiedliwą i równą. Wiarę w to, że razem jesteśmy silniejsi i lepsi. Wiarę w to, że jesteśmy Europą dla wszystkich” – powiedziała.

Przewodnicząca PE ma szeroki zakres uprawnień wykonawczych i reprezentacyjnych określonych w regulaminie izby. Poza tym obejmują one „wszelkie uprawnienia niezbędne do przewodniczenia obradom Parlamentu i zapewnienia ich prawidłowego przebiegu”.

Zgodnie z Artykułem 14 Traktatu o Unii Europejskiej PE wybiera przewodniczącego spośród eurodeputowanych. Od pierwszych powszechnych wyborów europejskich w 1979 r. każdy przewodniczący sprawuje urząd przez odnawialny okres dwóch i pół roku. W efekcie w każdej kadencji może być dwoje przewodniczących. Od swojego powstania w 1952 r. europarlament miał 31 przewodniczących.

Infografika PAP

Urodzona na Malcie w 1979 r. Roberta Metsola należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL).  Jest europosłanką do PE od 2013 roku. W listopadzie 2020 r. została wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą PE. Następnie - po śmierci przewodniczącego PE Davida Sassoliego 11 stycznia 2022 r. - pełniła obowiązki przewodniczącej izby. 18 stycznia 2022 r. została wybrana na przewodniczącą na drugą połowę 9. Kadencji. Jest trzecią kobietą przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, po Simone Veil (1979-1982) i Nicole Fontaine (1999-2002). Jest również najmłodszą przewodniczącą w historii europarlamentu.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.