W ocenie europosła EKR Patryka Jakiego dobiegająca końca kadencja Parlamentu Europejskiego była przełomowa pod względem ustrojowym za sprawą pierwszego czytania projektu nowego traktatu, który „w konstrukcji UE zmienia wszystko”.
Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.
Zdaniem europosła EKR Patryka Jakiego kończąca się kadencja PE była wyjątkowa przede wszystkim za sprawą rozpoczęcia debaty na temat zmiany ustroju UE.
„Najważniejszym elementem było pierwsze czytanie nowego traktatu, który w konstrukcji UE zmienia wszystko, gdyż przekazuje ogromną część kompetencji państw narodowych do Unii Europejskiej” – stwierdził Jaki. „Jeszcze dekadę temu wydawało się, że PE jest miejscem nieistotnym, gdzie polityków wysyłano za karę, albo na emeryturę. Natomiast w tej kadencji, był to moment przełomu, o tyle, że UE zyskiwała coraz to nowe kompetencje” - dodał.
Podsumowując kadencję eurodeputowany EKR zwrócił też uwagę na zagadnienia bezpieczeństwa.
„Był to obszar za który odpowiadałem. Jestem koordynatorem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w komisji LIBE, czyli odpowiadam za obszar związany z bezpieczeństwem i wymiarem sprawiedliwości, no i też dużo się tutaj działo. Prowadziłem na przykład projekty związane z tworzeniem ram do skutecznej walki z terroryzmem, i kilka takich projektów udał się zrealizować” – powiedział Jaki.
Jako ważny obszar swojej działalności w PE w tej kadencji Jaki wymienił popularyzację historii Polski na forum europejskim.
„W tej kadencji PE starałem się przypominać historię Polski Europie i pokazywać jak była ona istotna – (poczynając – PAP) od wydarzeń niestety bardzo mało znanych jak to, że polskie Powstanie Listopadowe miało ogromne znaczenie dla Belgów, po wydarzenie bardziej znane, ale nie przez wszystkich, takie jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja” – powiedział europoseł EKR.
Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego, Kosmy Złotowskiego, Leszka Millera, Elżbiety Rafalskiej i Tomasza Frankowskiego. Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w następnych dniach.
mam/