Wspólna europejska odpowiedź na wybuch pandemii COVID-19, unijna pomoc udzielona Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji na ten kraj oraz wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to trzy kluczowe kwestie kończącej się kadencji PE według europosła S&D Leszka Millera.
Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.
Zdaniem europosła S&D Leszka Millera kończąca się kadencja PE obfitowała w ważne wydarzenia, a jego szczególną uwagę zwróciły trzy kwestie – COVID-19, wojna w Ukrainie oraz rozwój sztucznej inteligencji.
„Epidemia COVID odcisnęła się bardzo głęboko na pracy parlamentu i na jego priorytetach. Efektem tych wydarzeń było sformowanie potężnego pakietu finansowego czyli 750 miliardów euro. Fakt bez precedensu ponieważ PE po raz pierwszy zaciągnął pożyczę w tej sprawie” – podkreślił Miller. „Wspomnienie COVID-u, wszystkie problemy, które były z tym związane, na pewno zapiszą się na stałe w historii parlamentaryzmu europejskiego” – dodał były premier.
Drugim z kluczowych dla funkcjonowania UE w tej kadencji problemem była zdaniem Millera agresja Rosji na Ukrainę.
„Całkowicie niespodziewane wydarzenie, które zdominowało debatę w PE, ale równocześnie uruchomiło istotną pomoc zarówno materialną jak finansową. Ta kwestia nie jest jeszcze zakończona. Przeniesie się na następną kadencję Parlamentu Europejskiego” – zaznaczył europoseł S&D.
Miller zwrócił też uwagę na stojące przez krajami UE wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji.
„To jest wyzwanie technologiczne, ale też społeczne. Moja komisja IMCO (Committee on the Internal Market and Consumer Protection / Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów - PAP) bardzo intensywnie się tym zajmowała. Staraliśmy się przyjąć takie propozycje prawne, które nie hamując rozwoju sztucznej inteligencji, jednocześnie obniżają poziom zagrożeń, które się z tym wiążą. Te zagrożenia są rozmaite. Częściowo one dotyczą mowy nienawiści, hejtu który jest uprawiany w internecie, ale też należy zdać sobie sprawę, że tego typu technologie, które mają pomóc człowiekowi, mogą człowieka również ograniczać i przypuszczam, że problem rozwoju sztucznej inteligencji będzie również ważną kwestią w następnej kadencji” – zaznaczył Miller.
Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego i Kosmy Złotowskiego. Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach.
mam/