Przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego NASK zorganizuje szkolenia w zakresie zwalczania dezinformacji wyborczej dla urzędników, w tym również samorządowych. Ma to być to element planu działań związanych z cyberbezpieczeństwem państwa zapowiedzianych w piątek przez NASK i resort cyfryzacji.
Szefowa pionu ochrony informacyjnej cyberprzestrzeni w NASK, Magdalena Wilczyńska podczas piątkowej konferencji zaznaczyła, że napięty kalendarz wyborczy wymaga wzmożonych działań związanych z bezpieczeństwem cyfrowym.
„Internet infekowany jest przekazami inspirowanymi zwłaszcza przez służby rosyjskie. Ostatnia kampania wyborcza pokazała też, że nastąpiło przeniesienie tych narracji na rynek krajowy – to autorzy wewnętrzni powielali te przekazy” – powiedziała Wilczyńska. „Rozpoczęliśmy badanie nie tylko fałszywych narracji, ale i środowisk, które je rozpowszechniają. Opracowaliśmy również procesy weryfikowania informacji, które dotyczą procesu wyborczego. Bazowaliśmy na dezinformacjach, które pojawiły się po ostatnich wyborach, np. na temat kart do głosowania, zwożenia ludzi, przekupstw wyborczych” – dodała.
Wilczyńska przedstawiła również plan działań związanych z cyberbezpieczeństwem wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu br. Wśród nich są zarówno szkolenia w zakresie dezinformacji wyborczej adresowane do kandydatów, jak i szkolenia dla urzędników, także samorządowych.
Dodatkowo w weekendy wyborcze utrzymywany ma być system szybkiego wykrywania i reagowania na dezinformację (Rapid Alert), który zakłada również współpracę z platformami internetowymi. Ustalona ma też zostać ścieżka komunikacji o zdarzeniach z Krajowym Biurem Wyborczym, Policją, PKW oraz CSIRT GOV.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznaczył, że działania związane z bezpieczeństwem wyborów stanowią tylko jeden z elementów nowej strategii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK w kwestii zwalczania dezinformacji.
„Potrzebujemy nowego podejścia do walki z dezinformacją. Chcemy być liderem w tym zakresie” – powiedział Gawkowski.
Wicepremier podkreślił, że walka z dezinformacją będzie niezależna od nacisków politycznych. Analiza treści o charakterze politycznym pozostanie jednym z obszarów badań, zawsze będzie jednak inicjowana przez NASK.
Jednym z zapowiedzianych przez Gawkowskiego działań ma być powstanie specjalnego zespołu ekspertów ds. dezinformacji, w którego skład wejdą: fact checkerzy, eksperci w dziedzinie geopolityki, eksperci w dziedzinie nauk politycznych i społecznych, eksperci OSINT, analitycy danych oraz lingwiści.
mam/