Piątek, 27 Grudzień 2024

Co wiesz o tworzeniu prawa Unii Europejskiej? Podsumowanie quizu

25.01.2024, 14:08 Aktualizuj: 02.02.2024, 07:08
Fot. PE
Fot. PE

Wyniki quizu o tworzeniu prawa unijnego wskazują, że uczestnicy dobrze znają proces legislacyjny UE. Najłatwiejsze okazało się pytanie dotyczące rozpatrywania projektu aktu prawnego. Najwięcej trudności uczestnicy mieli natomiast z rozpoznaniem organów biorących udział w procesie legislacji.

Tworzenie prawa Unii Europejskiej to proces składający się z kilku etapów. O tym, jak będzie wyglądał porządek prawny w UE decyduje Parlament Europejski wraz Radą UE i Komisją Europejską. Na nowe przepisy mają wpływ także obywatele, którzy poprzez inicjatywę ustawodawczą mogą złożyć projekt aktu prawnego. Wyniki przeprowadzonego quizu wskazują, że uczestnicy dobrze znają proces tworzenia prawa w Unii Europejskiej. Są jednak kwestie budzące ich wątpliwości.

Najwięcej prawidłowych odpowiedzi internauci udzielili na pytanie dotyczące rozpatrywania projektu aktu prawnego przez Radę i Parlament. 97 proc. z nich prawidłowo wskazało, że projekt jest rozpatrywany w 2 lub 3 czytaniach. Jest to zależne od wcześniejszej zgody jednej lub drugiej instytucji na proponowany akt prawny. W momencie gdy żadna z instytucji nie ma uwag dotyczących nowych przepisów, proces legislacji zamyka się w dwóch czytaniach. W przypadku gdy Parlament bądź Rada będą miały uwagi dotyczące aktu prawnego i nie będą mogły dojść do porozumienia, zwołuje się komitet pojednawczy złożony z przedstawicieli obu instytucji. Po wypracowaniu wspólnego stanowiska dochodzi do trzeciego czytania.

Uczestnicy nie mieli też większych problemów z rozpoznaniem specjalnych procedur ustawodawczych. 88 proc. z nich prawidłowo wskazało na procedurę zgody i procedurę konsultacji. Pierwsza z nich ma zastosowanie w momencie akcesji nowych państw do Unii i zawieraniu układów o stowarzyszeniu z państwami trzecimi. Procedurę konsultacji z kolei stosuje się w wybranych aspektach ustawodawczych dotyczących m.in. podatków i polityki społecznej.

Najtrudniejsze okazało się pytanie dotyczące organów biorących udział w tworzeniu prawa unijnego. 75 proc. internautów prawidłowo stwierdziło, że w tym procesie udział biorą Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski. Blisko 20 proc. wskazało tylko na Radę UE i Parlament, zaś 7 proc. zaznaczyło tylko Parlament.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi do wszystkich pytań w quizie „Co wiesz o tworzeniu prawa Unii Europejskiej?”:

1. Które organy biorą udział w tworzeniu prawa unijnego?

  • Rada UE, Komisja Europejska, Parlament europejski

2. Czy obywatele Unii Europejskiej mają inicjatywę ustawodawczą?

  • Tak, w liczbie minimum miliona obywateli

3. W ilu czytaniach Rada i Parlament rozpatrują projekt aktu prawnego?

  • 2 lub 3

4. Co się dzieje w momencie, gdy Rada i Parlament Europejski nie osiągną porozumienia ws. projektu aktu prawnego?

  • Zwołuje się komitet pojednawczy

5. Co się dzieje gdy komitetowi pojednawczemu nie uda się wypracować porozumienia?

  • Projekt aktu prawnego upada

6. Gdzie jest publikowany przyjęty akt prawny?

  • W Dzienniku Urzędowym UE

7. Specjalne procedury ustawodawcze to:

  • Procedura zgody i procedura konsultacji

8. Kiedy głównie stosuje się procedurę zgody?

  • Obie powyższe odpowiedzi są poprawne (tj. przy przyjmowaniu nowych członków do UE i przy zawieraniu układów o stowarzyszeniach z państwami trzecimi)

9. Jak inaczej nazywa się zwykła procedura ustawodawcza?

  • Procedura współdecyzji

10. W jakim czasie po uchwaleniu prawo UE wchodzi w życie?

  • Termin wejścia w życie określany jest w danym akcie prawnym

Zgodnie z Regulaminem quizu trzy osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w najkrótszym czasie, uzyskają od nas nagrody rzeczowe.

I miejsce - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:23

II miejsce ex aequo - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:25

III miejsce - 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:27

Zwycięzcom quizu została przekazana informacja o zdobytych nagrodach. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w dalszych konkursach.

mc/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.