Wtorek, 24 Grudzień 2024

Głowy państw z całej Europy pożegnały Jacquesa Delorsa

05.01.2024, 13:32 Aktualizuj: 08.01.2024, 11:56
Po mowie pogrzebowej francuskiej głowy państwa na dziedzińcu Pałacu Inwalidów rozległo się bicie dzwonów, następnie zaś odegrano Marsyliankę oraz hymn europejski, czyli Odę do radości Ludwiga van Beethovena;  fot. PAP/EPA
Po mowie pogrzebowej francuskiej głowy państwa na dziedzińcu Pałacu Inwalidów rozległo się bicie dzwonów, następnie zaś odegrano Marsyliankę oraz hymn europejski, czyli Odę do radości Ludwiga van Beethovena; fot. PAP/EPA

Pogodził Francję z Europą, a Europę pogodził z jej przyszłością – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron podczas piątkowych uroczystości żałobnych ku czci Jacquesa Delorsa w Paryżu.

W piątkowych uroczystościach, które odbyły się na dziedzińcu paryskiego Pałacu Inwalidów, wzięli udział prezydenci, premierzy oraz przedstawiciele dyplomatyczni wszystkich państw Unii Europejskiej. Byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej żegnali także przedstawiciele najważniejszych instytucji UE, z przewodniczącą Parlamentu Europejskiej Robertą Metsolą oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na czele.

W piątkowym wystąpieniu ku czci zmarłego francuski prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że Delors „prawdziwie pojednał Francję z Europą”, zaś „Europę z jej przyszłością”.

„Jacques Delors był niestrudzony w poszukiwaniu porozumień, wypracowywaniu alternatyw i budowaniu mostów” – stwierdził Macron podczas uroczystej ceremonii w obecności licznie przybyłych europejskich przywódców.

„Jacques Delors pomógł narysować linia po linii oblicze dzisiejszej Europy” – dodał francuski prezydent.

Po mowie pogrzebowej francuskiej głowy państwa na dziedzińcu Pałacu Inwalidów rozległo się bicie dzwonów, następnie zaś odegrano Marsyliankę oraz hymn europejski, czyli Odę do radości Ludwiga van Beethovena.

Jacques Delors jako szef Komisji Europejskiej w latach 1985-1995 zapoczątkował proces wprowadzenia w UE wspólnej waluty euro, doprowadził do ustanowienia jednolitego wspólnego rynku, zainicjował podpisanie układów z Schengen i Maastricht, uruchomienie programu Erasmus oraz reformę wspólnej polityki rolnej

Delors stał się zwolennikiem budowania powojennej wspólnoty w Europie już jako bardzo młody człowiek, tuż po ogłoszeniu tzw. Planu Schumana, czyli przedstawionego 9 maja 1950 roku przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana projektu koordynowania produkcji węgla i stali w RFN i Francji.

Po studiach prawniczych na Sorbonie Delors pracował w banku centralnym Francji, gdzie zajmował się rynkami monetarnymi, co nie przeszkadzało mu pozostawać działaczem centrali związkowej Chrześcijańska Konfederacja Francuskich Pracowników (CFTC).

W 1979 r. został eurodeputowanym, ale mandat ten przerwał, by w 1981 r. objąć tekę ministra gospodarki i finansów za prezydentury Francois Mitterranda.

W 1985 roku został szefem Komisji Europejskiej. W wywiadzie dla „Ouest France” wyjaśnił, że to, co ułatwiało mu budowanie porozumienia podczas sprawowania tego urzędu, to jego „podwójne przywiązanie filozoficzne - jednocześnie do socjaldemokracji i chrześcijańskiej demokracji”, ponieważ Unia Europejska „została utworzona w oparciu o te dwa nurty”.

Jacques Delors zmarł 27 grudnia ub.r. w wieku 98 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 6 stycznia w rodzinnej miejscowości Fontaine-la-Gaillarde (Yonne).

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.