Wtorek, 24 Grudzień 2024

Jak dobrze znasz historię Parlamentu Europejskiego? Podsumowanie quizu

28.12.2023, 12:13 Aktualizuj: 28.12.2023, 12:14
Fot. PE
Fot. PE

Wyniki quizu o historii Parlamentu Europejskiego wskazują, że uczestnicy dobrze znają początki tej instytucji. Najwięcej poprawnych odpowiedzi internauci udzielili na pytanie o byłego przewodniczącego Parlamentu Jerzego Buzka. Dużo trudności sprawiło natomiast zadanie dotyczące traktatów.

Parlament Europejski jest instytucją, która powstała w 1958 roku. W tym roku odbyło się pierwsze posiedzenie Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego pod przewodnictwem Roberta Schumana. Na pytanie dotyczące daty utworzenia Parlamentu prawidłowo odpowiedziało 88 proc. uczestników quizu. Blisko 90 proc. z nich wskazało, że w skład Parlamentu Europejskiego początkowo wchodzili przedstawiciele Francji, RFN, Belgii, Holandii i Luksemburga. Na drugim miejscu internauci zaznaczali takie kraje, jak: Hiszpania, Portugalia, Niemcy i Wielka Brytania, które w większości przypadków weszły do Wspólnoty w późniejszych latach.

Mimo że historia Parlamentu Europejskiego sięga 1958 roku, pierwsze powszechne wybory do tej instytucji odbyły się blisko 20 lat później – w 1979 roku. Na to pytanie prawidłowej odpowiedzi udzieliło 79 proc. uczestników. W poprzednich latach przedstawicieli do europarlamentu nie wybierali obywatele, ale parlamenty krajów członkowskich. Na to pytanie z kolei prawidłowo odpowiedziało 89 proc. internautów.

Najmniej trudności sprawiło uczestnikom wskazanie europosła, który pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu. Jerzego Buzka poprawnie wybrało 93 proc. z nich.

Najwięcej wątpliwości wzbudziło pytanie dotyczące traktatów. W pytaniu, który dokument zrównał uprawnienia ustawodawcze Parlamentu i Rady Traktat z Lizbony, prawidłową odpowiedź wskazało jedynie 61 proc. uczestników. Trudności sprawiła także kwestia obecnej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, którą jest Roberta Metsola. Jej nazwisko wskazało 65 proc. respondentów.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi do wszystkich pytań w quizie „Jak dobrze znasz historię Parlamentu Europejskiego?”:

1. Parlament Europejski jest instytucją, która powstała w roku:
1958

2. Początkowo w skład Parlamentu Europejskiego wchodzili przedstawiciele z następujących krajów:
Francji, RFN, Belgii, Holandii i Luksemburga

3. W którym roku odbyły się pierwsze powszechne wybory do europarlamentu?
1979

4. Który polski europoseł był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego?
Jerzy Buzek

5. Ile krajów reprezentują posłowie w Parlamencie Europejskim od 2019 roku?
27

6. Jak pierwotnie nazywał się Parlament Europejski?
Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne

7. Ilu najwięcej posłów zasiadało w Parlamencie Europejskim?
785

8. Kto jest obecną przewodniczącą Parlamentu Europejskiego?
Roberta Metsola

9. Obecnie o tym, kto zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego, decydują obywatele Unii w powszechnych wyborach, Wcześniej delegatów do Parlamentu wyznaczały:
Parlamenty krajów członkowskich

10. Który z traktatów zrównał uprawnienia ustawodawcze Parlamentu i Rady?
Traktat z Lizbony

Zgodnie z Regulaminem quizu trzy osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w najkrótszym czasie, uzyskają od nas nagrody rzeczowe.

I miejsce – 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:25
II miejsce – 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:26
III miejsce – 10/10 poprawnych odpowiedzi, czas: 00:00:27

Zwycięzcom quizu została przekazana informacja o zdobytych nagrodach. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do dalszego udziału w kolejnych konkursach.

mc/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.