Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji unijnych przepisów dotyczących azylu i migracji. „Najważniejszy pakiet legislacyjny w tej kadencji” – skomentowała Roberta Metsola, szefowa PE.
W środę negocjatorzy Parlamentu i Rady uzgodnili ostateczny kształt pięciu rozporządzeń UE, dotyczących: kontroli nielegalnych migrantów po ich przybyciu do UE; pobierania danych biometrycznych; procedur składania i rozpatrywania wniosków o azyl; zasad określania, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl oraz współpracy i solidarności między państwami członkowskimi; a także sposobu radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi.
"Dzisiaj jest naprawdę historyczny dzień, ponieważ dostarczyliśmy pakt w sprawie migracji i azylu, prawdopodobnie najważniejszy pakiet legislacyjny w tej kadencji” – skomentowała przewodnicząca PE Roberta Metsola.
Porozumienie zakłada, że kraje członkowskie będą miały wybór między zgodą na relokację i przyjęciem uchodźców a wpłatą do budżetu UE składki solidarnościowej. Osoby, które nie spełniają warunków wjazdu do UE, będą podlegać kontroli przed wjazdem, w tym identyfikacji, gromadzeniu danych biometrycznych, kontroli zdrowia i bezpieczeństwa, przez okres do siedmiu dni. Ustanowiona ma być wspólna procedura azylowa w zakresie przyznawania i cofania ochrony międzynarodowej w całej UE.
"UE spełnia swoją obietnicę poprawy systemu azylowego i migracyjnego. Obywatele w całej UE chcą, aby ich rządy zajęły się wyzwaniem migracyjnym, a dzisiejszy dzień jest dużym krokiem w tym kierunku. Ta reforma jest kluczowym elementem układanki. Ale UE pozostaje również zaangażowana w zwalczanie pierwotnych przyczyn migracji, współpracując z krajami pochodzenia i tranzytu oraz zajmując się plagą przemytu migrantów" - oświadczył hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska Gomez.
Środowe porozumienie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament i Radę.
aba/
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie
komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla
niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za
które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające
wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności
za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.