Niedziela, 27 Lipiec 2025

Europosłowie za wzmocnieniem krajowych organów ds. równości

07.11.2023, 09:18 Aktualizuj: 08.11.2023, 12:17
Przewodnicząca komisji FEMM Sirpa PIETIKAINEN, fot. Parlament Europejski
Przewodnicząca komisji FEMM Sirpa PIETIKAINEN, fot. Parlament Europejski

Europosłowie chcą, aby poszczególne państwa członkowskie zapewniły organom ds. równości możliwość bezpłatnego udzielania pomocy osobom, które doświadczyły dyskryminacji. Same organy mają mieć większą autonomię oraz uprawnienia, w tym do wszczynania postępowań sądowych w celu rozwiązania problemu dyskryminacji strukturalnej.

We wtorek, 6 listopada Komisje Praw Kobiet (FEMM) i Zatrudnienia (EMPL) Parlamentu Europejskiego przyjęły stanowisko w sprawie nowych przepisów zapewniających krajowym organom ds. równości większe uprawnienia, zasoby i niezależność.

Posłowie chcą, aby krajowe instytucje publiczne chroniące i udzielające pomocy osobom doświadczającym dyskryminacji były w pełni niezależne od wpływów zewnętrznych w wykonywaniu swoich zadań, decydowaniu o swoich celach i działaniach. Chodzi m.in. o niezależność w zakresie struktury prawnej, odpowiedzialności, budżetu, personelu, komunikacji i organizacji.

Zdaniem posłów do Parlamentu Europejskiego brak odpowiednich i stabilnych zasobów ludzkich, materialnych, technicznych i finansowych utrudnia skuteczną pracę organów ds. równości. Dlatego państwa członkowskie powinny zapewnić tym organom odpowiednie finansowanie, możliwość zatrudnienia niezbędnej liczby wykwalifikowanych pracowników oraz posiadanie odpowiednich pomieszczeń i infrastruktury do skutecznej realizacji swoich zadań.

Organy ds. równości powinny również mieć możliwość niezależnego zarządzania swoimi finansami.

Wsparcie dla osób, które doświadczyły dyskryminacji

Zgodnie z projektem stanowiska PE państwa członkowskie musiałyby zadbać o to, aby organy ds. równości mogły bezpłatnie udzielać pomocy osobom, które doświadczyły dyskryminacji.

Organy ds. równości miałyby uprawnienia do badania, w następstwie skargi lub z własnej inicjatywy, ewentualnego naruszenia równego traktowania. Osobom, które doświadczyły dyskryminacji, zaoferowanoby alternatywne sposoby rozwiązania sporu, takie jak mediacja. Aby móc zaradzić dyskryminacji strukturalnej, posłowie chcą również, aby państwa członkowskie zapewniły organowi ds. równości możliwość samodzielnego wszczynania postępowań sądowych.

Zdaniem przewodniczącej Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Sirpy Pietikäinen (PPE, Finlandia) UE potrzebuje skutecznego prawodawstwa antydyskryminacyjnego.

"Jednak dobre prawodawstwo samo w sobie nie wystarczy – potrzebujemy także skutecznych narzędzi. W tym miejscu pojawia się dyrektywa w sprawie organów ds. równości, która definiuje i harmonizuje, w jaki sposób nasze krajowe organy ds. równości mogą bronić i wspierać osoby, które doświadczyły dyskryminacji" - powiedziała Pietikäinen.

Jej zdaniem silna pozycja europarlamentu gwarantuje, że organy ds. równości będą mogły rzeczywiście pomagać obywatelom Europy i bronić ich przed dyskryminacją, na równych zasadach w każdym państwie członkowskim.

Z kolei szef Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Marc Angel (S&D, Luksemburg) przypomniał, że organy ds. równości odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu dyskryminacji w miejscu pracy i poza nim.

"Dlatego musimy ich wspierać, zapewniając im autonomię, aby zachować ich charakter jako niezależnych organów, ale także gwarantując im prawo do występowania w sądzie w celu wzmocnienia ich roli. Cieszę się, że Parlamentowi Europejskiemu udało się uzyskać tak silny mandat, aby bez dalszej zwłoki rozpocząć negocjacje z Radą” - zaznaczył eurodeputowany.

Po zatwierdzeniu projektu stanowiska przez całą izbę będzie można rozpocząć negocjacje z Radą w sprawie ostatecznego kształtu ustawy.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.