Niedziela, 22 Grudzień 2024

Posłowie PE oczekują zmiany w kulturze pracy Frontexu

27.10.2023, 15:01 Aktualizuj: 30.10.2023, 08:48
Fot. EP
Fot. EP

Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego oczekuje zmiany w kulturze pracy Frontexu. Chodzi o poszanowanie zasad i wartości UE, w tym praw podstawowych, przejrzystości i skuteczności procedur wewnętrznych oraz odpowiedzialności przed Parlamentem.

Komisja Wolności Obywatelskich PE, 26 października przyjęła projekt rezolucji podsumowującej dochodzenie wyjaśniające prowadzone przez grupę roboczą ds. kontroli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). W głosowaniu 45 członków komisji opowiedziało się za przyjęciem projektu, 7 głosów było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Rezolucja powstała w wyniku dochodzenia wyjaśniającego przeprowadzonego przez grupę roboczą Komisji Wolności Obywatelskich ds. kontroli Fronteksu pod przewodnictwem Leny Düpont (EPP, DE). W lipcu 2021 r. przedstawiono sprawozdanie końcowe grupy roboczej, kierowane przez Tineke STRIK (Zieloni, Niderlandy). W czerwcu 2023 r. delegacja Komisji Wolności Obywatelskich odwiedziła siedzibę Frontexu w Warszawie.

Posłowie wskazali, że oczekują zmiany w kulturze pracy Frontexu w zakresie poszanowania zasad i wartości UE, w tym praw podstawowych, przejrzystości i skuteczności procedur wewnętrznych oraz odpowiedzialności przed Parlamentem. Zaznaczyli też, że Frontex powinien ograniczyć operacje w państwach członkowskich, które mają zastrzeżenia do jego działań. Wśród państw, co do których pojawiły się wątpliwości wymieniono Grecję, Litwę i Węgry. 

„Posłowie wyrażają zaniepokojenie poważnymi i uporczywymi zarzutami wobec greckich władz w związku z zawracaniem migrantów i przemocą wobec migrantów. Frontex powinien ograniczyć swoje działania do zwykłego monitorowania i obecności w terenie w przypadkach, gdy państwo członkowskie nie jest w stanie przestrzegać zasad i wartości UE” – wskazano w komunikacie PE.

Według komisji Frontex mógłby zrobić więcej, aby zwiększyć zdolność UE i państw członkowskich do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratowniczych, inwestując w odpowiednie zasoby na potrzeby takich operacji.

Posłowie pochwalili pozytywną rolę, jaką odegrała agencja w pomaganiu państwom członkowskim w radzeniu sobie z dużą liczbą osób przekraczających granice zewnętrzne UE po rosyjskim ataku na Ukrainę. W ramach tego zadania Frontex rozmieścił około 500 funkcjonariuszy wzdłuż wschodniej granicy z Finlandii do Rumunii, a także ponad 50 funkcjonariuszy w Mołdawii.

Projekt rezolucji zostanie przedłożony pod dyskusję i głosowanie w pełnym składzie na przyszłej sesji plenarnej. 

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powstała w 2004 roku. Jej celem jest jest pomoc państwom członkowskim UE i państwom stowarzyszonym w ramach Schengen w ochronie granic zewnętrznych unijnej przestrzeni swobodnego przepływu osób. Frontex jest finansowany z budżetu UE i z wkładów państw stowarzyszonych w ramach Schengen.

mr/
 

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.