Piątek, 24 Styczeń 2025

Europosłowie za zwiększeniem do 42,5 proc. udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym UE do 2030 roku

12.09.2023, 13:49 Aktualizuj: 06.10.2023, 07:58
W 2022 roku aż 22 proc. wyprodukowanej w UE energii pochodziło z farm wiatrowych oraz słonecznych;  fot. © European Union - Source : EP
W 2022 roku aż 22 proc. wyprodukowanej w UE energii pochodziło z farm wiatrowych oraz słonecznych; fot. © European Union - Source : EP

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za podniesieniem celu dotyczącego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym UE z 32 proc. do 42,5 proc. całkowitego zużycia do 2030 r. Nowe przepisy przyspieszą również proces wydawania pozwoleń na budowę nowych elektrowni korzystających z OZE.

Projekt został przyjęty zdecydowaną większością głosów – 470 eurodeputowanych głosowało za, 120 przeciw, a 40 wstrzymało się.

Dyrektywa – stanowiąca element pakietu „Fit for 55” - została już nieformalnie uzgodniona z Radą. Ma ona na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii w UE do 42,5 proc. do 2030 roku (obecny cel to 32 proc.). Proponowane cele zostały dodatkowo podniesione w ramach pakietu REPowerEU, mającego na celu zmniejszenie zależności Europy od importu paliw kopalnych z Rosji, w następstwie agresji na Ukrainę.

„UE żegna się z paliwami kopalnymi w naszym miksie energetycznym. Kryzys energetyczny pokazał, że musimy być w pełni niezależni od ropy i gazu, zwłaszcza od Rosji” – powiedział europoseł z Partii Zielonych Ville Niinistö.

Nowe przepisy przyspieszą również proces wydawania pozwoleń na tworzenie farm słonecznych i wiatrowych, a także adaptację istniejących. Maksymalny okres na zatwierdzenie przez władze krajowe nowych instalacji energii odnawialnej będzie wynosił 12 miesięcy, jeśli będą one zlokalizowane w tak zwanych „obszarach ukierunkowanych na OZE”. Poza takimi obszarami proces ten nie powinien przekroczyć 24 miesięcy.

W dyrektywie sformułowano również oczekiwanie, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w sektorze transportu powinno pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych o 14,5 proc. do 2030 r. poprzez „wykorzystywanie większego udziału zaawansowanych biopaliw i bardziej ambitnych kwot na paliwa odnawialne pochodzenia niebiologicznego, takie jak wodór”.

Według danych ośrodka analitycznego Ember w 2022 roku aż 22 proc. wyprodukowanej w UE energii pochodziło z farm wiatrowych oraz słonecznych. Po raz pierwszy udział OZE w miksie energetycznym OZE był większy niż z energetyki opartej na gazie (20 proc.). Energetyka węglowa dostarczyła 16 proc. wyprodukowanego w UE prądu.

Aby dyrektywa weszła w życie, wymaga jeszcze formalnej zgody krajów członkowskich.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.