Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne, a realizacja programu nabiera tempa – powiedziała w piątek w Jasionce na Podkarpaciu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W piątek w Jasionce zainaugurowano regionalne warsztaty dla samorządów i przedsiębiorców dotyczące możliwości skorzystania z tego wsparcia.
Jak powiedziała na konferencji prasowej wiceszefowa MFiPR, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne. Oceniła, że realizacja programu nabiera tempa. Uruchamiane są kolejne konkursy na dofinansowanie - podkreśliła.
„Samorządy i przedsiębiorcy są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności. Cykl spotkań, które organizujemy, daje im szansę na jeszcze lepsze przygotowanie się do sięgania po fundusze europejskie. Chcemy, aby uzyskane dofinansowania unijne jak najlepiej wspierały rozwój regionu” – dodała Jarosińska-Jedynak.
Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wynosi blisko 12 mld zł. Skierowany jest do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
Obecny w Jasionce marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że jako wiceminister rozwoju pracował przy pierwszej edycji programu dedykowanego Polsce Wschodniej. „Przy współpracy z panią Grażyną Gęsicką (ówczesną minister) powstał bardzo potrzebny program dla pięciu regionów. Województwa te otrzymały szanse na wyrównanie swojego rozwoju gospodarczego” – dodał Ortyl.
Kolejne warsztaty - podobne do tych, które odbyły się w Jasionce - zaplanowano w Radomiu, Lublinie, Olsztynie i w Białymstoku.
Część warsztatową, skierowaną do firm i samorządów prowadzą eksperci instytucji pośredniczących w programie: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W czasie spotkań można zadawać pytania związane z przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie oraz z warunkami pozyskania wsparcia.
Obecnie w ramach programu trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów – konkurs dla ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych oraz Wzornictwo w MŚP.
W najbliższych tygodniach ruszą kolejne nabory w konkursach skierowanych między innymi do firm i samorządów. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w obszarach automatyzacji i robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesienią wystartuje konkurs dla start-upów, a pod koniec roku przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z dedykowanych im pożyczek.
Do samorządów skierowane będą konkursy w obszarach: adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej, infrastruktury dróg wojewódzkich i zrównoważonej turystyki.
huk/ mk/ mr/