Regulowane dno, pompy ciepła, a na dachu panele fotowoltaiczne i solary - warta ok. 17 mln zł i wybudowana z udziałem środków unijnych miejska pływalnia w Lubaczowie jest nie tylko innowacyjna, ale także - dzięki OZE - częściowo samowystarczalna energetycznie.
Pływalnia miejska „Aquasfera” w Lubaczowie – głosami internautów – zajęła trzecie miejsce w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”. Odwiedziliśmy basen z kamerą.
Lubaczowska pływalnia działa od sierpnia 2022 roku i jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Janusz Zubrzycki, zastępca burmistrza Lubaczowa powiedział, że na basen Lubaczów czekał od ponad 40 lat i udało się go zbudować dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych.
„Do basenu, który kosztował ok. 17 mln zł, a miasto dołożyło ok. 23 proc. - reszta to były środki zewnętrzne. Udało nam się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, plus dotacja od ministra sportu, plus też pieniądze z rządowego Funduszu inwestycji lokalnych” – poinformował Serwis Samorządowy PAP zastępca burmistrza Lubaczowa.
Basen ma wymiary 25 na 16 metrów i podzielony jest na osiem torów pływackich. Niecka basenowa posiada ruchome dno, dzięki któremu głębokość wody można regulować od 0 do 180 cm - na całej powierzchni basenu lub osobno dla każdej połówki. Dzięki temu można tam równocześnie organizować zajęcia dla różnych grup dorosłych, młodzieży i dzieci, a także dla osób niepełnosprawnych, np. na głębszej części - dla zaawansowanych pływaków, a na płytszej – nauki pływania dla dzieci czy rehabilitacji dla seniorów. Pływalnia czynna jest przez 7 dni w tygodniu.
„W nocy dno wynurzane jest na powierzchnię i służy jako izolator ciepła, czyli magazynuje ciepło zgromadzone w wodzie w niecce basenowej. Nad całą przestrzenią basenową, halą basenową, znajdują się panele fotowoltaiczne, które w okresie letnim i przy pełnym nasłonecznieniu zapewniają nam 100 proc. zapotrzebowania na energię. Dysponujemy jeszcze solarami, które ogrzewają nam wodę użytkową, wodę w niecce basenowej oraz pompy ciepła, które dodatkowo zapewniają nam ciepło w danym obiekcie” – powiedział Paweł Głaz, kierownik pływalni miejskiej „Aquasfera”.
Dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego wymuszało dostosowanie budynku krytej pływalni do standardów budownictwa pasywnego. Dlatego w lubaczowskiej pływalni zainstalowano 50 pomp ciepła, ogrzewanie podłogowe. Na budynku wzmocniono docieplenie i wykonano instalację solarną opartą na 35 kolektorach o łącznej mocy grzewczej 58 kW. na dachu budynku znajduje się składająca się z 174 modułów instalacja fotowoltaiczna, która pokrywa około 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Do tego oświetlenie energooszczędne, a na parkingu pływalni jest stacja ładowania pojazdów elektrycznych.
„Basen na wskroś nowoczesny, ale też ze względu na wykorzystanie różnego rodzaju źródeł odnawialnych bardzo ekologiczny – to nas cieszy. Obiekt świetnie służy dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy chętnie na ten basen wracają. To jest bardzo dobra wiadomość dla społeczności Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego, jak i dla wszystkich szkół, które będą mogły uczestniczyć aktywnie w zajęciach, kursach i szkoleniach z nauki pływania. To dobry przykład do naśladowania” – ocenił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Podkarpacki Lubaczów jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.
rkj/