Pierwsze oficjalne posiedzenie Komitetu Monitorującego, który zajmie się m.in. sprawdzeniem wykonania realizacji KPO, planujemy w maju br. – powiedziała w środę podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister wyjaśniła, że Komitet Monitorujący Krajowy Plan Odbudowy powstał jako polska, niewynikająca z przepisów unijnych inicjatywa, która „ma służyć włączeniu przedstawicieli samorządów, partnerów społecznych, partnerów gospodarczych, organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego w monitorowanie realizacji KPO”.
Dodała, że instytucja została powołana w sierpniu 2022 roku zarządzeniem ministra funduszy i polityki regionalnej, a w skład komitetu obecnie wchodzi 60 członków: po 30 ze strony rządowej i pozarządowej.
Wiceminister Jarosińska-Jedynak poinformowała, że od stycznia trwają pracę nad regulaminem Komitetu Monitorującego, którego zadaniami ma być m.in. sprawdzanie realizacji reform i inwestycji w KPO, pilnowanie prawidłowego wydatkowania pieniędzy i analiza wpływu realizowanych inwestycji na gospodarkę, społeczeństwo oraz rozwój regionalny.
„Do 9 lutego br. czekaliśmy na zgłoszenie uwag od poszczególnych członków Komitetu, w tej chwili jesteśmy w trakcie weryfikacji tych uwag. (…) Chcemy uzgodnić je wszystkie, tak, aby wszystkie strony były usatysfakcjonowane. (…) Pierwsze takie oficjalne posiedzenie komitetu monitorującego, który przyjmie regulamin, ale również pochyli się nad wykonaniem realizacji KPO i będzie opiniował proponowane zmiany do KPO planujemy w maju br., natomiast do maja będą miały miejsce takie spotkania robocze z członkami Komitetu” – powiedziała wiceszefowa MFiPR.
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych wiceminister funduszy i polityki regionalnej poinformowała również, że resort pracuje nad rewizją Krajowego Planu Odbudowy ze względu na konieczność przygotowywania rozdziału dotyczącego REPowerEU, czyli odpowiedzi Komisji Europejskiej na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.
„To dodatkowe 2 mld 760 mln euro, które trzeba zaprogramować w ramach KPO. Termin, który planowany jest na wprowadzenie tych zmian i przekazanie do KE, to maj br.” – dodała.