Kalendarz wyborczy przyspiesza - do 6 maja gminy muszą sporządzić spisy wyborców, a komisarze wyborczy powołać obwodowe komisje wyborcze. Do wyborów europejskich pozostał mniej niż miesiąc - głosowanie 26 maja.
Zadanie dla gmin
do 6 maja 2019 r. gminy mają obowiązek sporządzenia spisów wyborców czyli wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania. Spis wyborców dla każdego obwodu głosowania sporządza wójt (burmistrz, prezydent miasta) na podstawie rejestru wyborców. Osoby zameldowane na pobyt stały są z urzędu ujęte w rejestrze wyborców, natomiast osoby zameldowane na pobyt czasowy muszą złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy.
Do 21 maja wyborcy będą mogli składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania; także do 21 maja wnioskować o dopisanie do spisu będą mogli wyborcy przebywający czasowo na obszarze gminy lub nigdzie niezamieszkali.
Z kolei do 23 maja o dopisanie mogą wnioskować wyborcy przebywający za granicą i głosujący w utworzonych tam obwodach, a także przebywający na polskich statkach morskich.
Teraz, by wpisać się do właściwego rejestru wyborców nie trzeba już wychodzić z domu. Można to zrobić online przez stronę Obywatel.gov.pl. Tam za pomocą wyszukiwarki należy znaleźć usługę lub przejść do niej bezpośrednio z banera, po czym zalogować się Profilem Zaufanym. Następnie należy wskazać gminę na terenie, której planujemy oddać głos.
Od 3 maja rozszerzony będzie katalog podmiotów, które mają być informowane o zmianach w spisie wyborców. Dotychczas zawiadomienia w tej sprawie były wysyłane do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce stałego zamieszkania lub ostatniego zameldowania na pobyt stały osoby, która została dopisana lub wpisana do spisu wyborców. Teraz dodatkowo informowany o zmianie będzie konsul właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania za granicą.
Zadanie komisarzy
Z kolei komisarze wyborczy mają do 6 maja czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych, których w całym kraju ma być ponad 27 tysięcy. Za udział w pracach obwodowych komisji wyborczych przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500, zastępcy przewodniczącego - po 400, a członkowie komisji - po 350 złotych.
Do 6 maja jest też czas na podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
js/