Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zaplanowanymi na 23-26 maja, Parlament Europejski publikuje film „Wybierz swoja przyszłość”, który ma zachęcać Europejczyków do udziału w wyborach.
Trzyminutowy obraz ma skłaniać do refleksji nad przyszłością kolejnych pokoleń Europejczyków, których otoczenie będzie kształtowane m.in. przez wynik wyborów europejskich. Dokument, wyreżyserowany przez wielokrotnie nagradzanego Frédérica Planchona, pokazuje piękno i kruchość pierwszych momentów życia nowo narodzonego dziecka.
Narratorem jest dziewczynka, która apeluje do poczucia odpowiedzialności wyborców: „Każdy z nas może zostawić swój ślad, ale wspólnie możemy spowodować rzeczywiste zmiany” - mówi. Wybory europejskie, które odbędą się w państwach członkowskich UE między 23 a 26 maja, określą przyszły kształt Unii.
Motyw wspólnoty jest zgodny z zapatrywaniami Europejczyków biorących udział w sondażu przeprowadzonym w kwietniu na zamówienie Parlamentu Europejskiego (25,6 tys. respondentów). 80 proc. respondentów uznało w nim, że to co łączy Europejczyków jest ważniejsze od tego co ich dzieli.
Negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pokazały z jaką niepewnością i ryzykiem wiąże się rezygnacja z ochrony zapewnianej przez członkostwo w Unii Europejskiej.
Pytani o pierwszą myśl, która nasuwa się im w związku z Unią Europejską, respondenci wymieniali nadzieję i zaufanie (55 proc. wszystkich odpowiedzi), podczas gdy niepewność związaną z przyszłością Unii odczuwała jedna trzecia badanych.
Debata w sprawie brexitu pokazała też, jak bardzo państwa członkowskie UE są powiązane ze sobą po latach współpracy i jak wiele korzyści płynie z bycia członkiem dużej grupy. Te korzyści czasami stają się widoczne dopiero w obliczu ich możliwej utraty. Badanie Eurobarometru z lutego 2019 pokazuje, że ponad dwie trzecie (68 proc.) Europejczyków uważa, że członkostwo w Unii przynosi korzyści ich krajowi, a 61 proc. mówi, że członkostwo w Unii to dobra rzecz.
Jednocześnie presja ze strony państw trzecich sprawia, że członkowie Unii potrzebują zacieśnienia relacji, jeśli będą chcieli utrzymać swoje wpływy na świecie i aktywnie budować jego porządek. Eurobarometr pokazuje, że obywatele są najbardziej zainteresowani stanem gospodarki, zatrudnieniem, imigracją, zmianami klimatu i walką z terroryzmem, co wskazuje na potrzebę wspólnych działań i kooperacji.
Jak przekonuje PE, przyszłość Europy jest teraz w rękach tych, którzy wezmą udział w wyborach europejskich 23-26 maja. Chociaż badanie Eurobarometru wskazuje, że jedna trzecia (35 proc.) obywateli Unii jest przekonana do wzięcia udziału w głosowaniu, to niewiele mniej (32 proc.) wciąż nie znalazło argumentów za pójściem do lokali wyborczych. Wśród młodych ludzi, mimo dominujących postaw proeuropejskich (74 proc.), tylko 21 proc. jest przekonanych że weźmie udział w wyborach, a 34 proc. wciąż nie podjęło decyzji.
Film „Wybierz swoja przyszłość” zostanie opublikowany online w czwartek we wszystkich państwach członkowskich UE. Później zostaną opublikowane specjalne wersje telewizyjne, kinowe i radiowe.
kic/
Film dostępny jest tutaj:
epyoutube.eu/chooseyourfuture