Piątek, 20 Września 2024

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak o funduszach unijnych na rozwój społeczny

14.10.2022, 14:39 Aktualizuj: 22.10.2022, 14:44
European Union, 2019
European Union, 2019

Inwestycje w rozwój usług społecznych to ważny nurt polskiej i europejskiej polityki społecznej – podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Kongresu Usług Społecznych.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej wzięła udział w debacie „Jaki rozwój usług społecznych: cztery strategie, jeden cel”, gdzie mówiła o tym, jakie wsparcie unijne na rozwój społeczny jest przewidziane w nowej perspektywie.

"Inwestycje w rozwój usług społecznych to ważny nurt polskiej i europejskiej polityki społecznej. Jednym z priorytetów Europejskiego Funduszu Społecznego jest poprawa jakości życia Polaków” – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. „Wsparcie w programie jest kierowane w szczególności do rodzin i dzieci znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami" – dodała.

Jak wskazała, Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) będzie w dalszym ciągu inwestował w ludzi. Na ten cel przeznaczonych będzie blisko 13 mld euro, z czego około 3 mld euro na działania z zakresu włączenia społecznego.

Fundusz zakłada wsparcie zmierzające do poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych działają m.in. centra usług społecznych (CUS). To nowe jednostki organizacyjne gmin, które integrują i koordynują usługi świadczone przez różnych lokalnych usługodawców. W tych miejscach są dostępne usługi z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej, wspierania osób niepełnosprawnych.

Działalność CUS wynika z programów usług społecznych, przyjmowanych w formie uchwał przez rady gminy. Podstawą do opracowania takich programów jest diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej przygotowywana i konsultowana z mieszkańcami oraz organizacjami ich reprezentującymi.
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.