Piątek, 20 Września 2024

MFiPR: zarząd woj. mazowieckiego przyjął program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

12.10.2022, 10:31 Aktualizuj: 12.10.2022, 10:34
Fot.: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Fot.: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Zarząd woj. mazowieckiego przyjął program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Budżet programu to 2,1 mld euro - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Program został przekazany do Komisji Europejskiej, obecnie trwają prace nad jego ostatecznym kształtem - dodano.

"Zarząd województwa przyjął projekt programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027) i został on przekazany do Komisji Europejskiej. Obecnie trwają prace nad jego ostatecznym kształtem" – poinformowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie resortu. Zaznaczono, że wiceminister wzięła udział w wizycie stałej podkomisji sejmowej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej w Radomiu i Przysusze w województwie mazowieckim. W środę komisja odwiedza Kozienice.

W komunikacie MFiR dodano, że budżet programu to 2,1 mld euro, z czego 1,5 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 0,6 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Zwrócono uwagę, że Mazowsze jest najbardziej zróżnicowanym regionem w Polsce. "Dlatego na potrzeby podziału środków z perspektywy finansowej na lata 2021-2027 w 2018 r. dokonano podziału Mazowsza na dwa regiony statystyczne: mazowiecki regionalny i warszawski stołeczny" - wyjaśniono.

"Ten pierwszy zaliczony został do regionów słabiej rozwiniętych w Unii Europejskiej, drugi – do regionów lepiej rozwiniętych. W związku z tym inny będzie poziom dofinansowania inwestycji w obu kategoriach regionów: w regionie mazowieckim regionalnym wyniesie 85 proc., a w warszawskim stołecznym – 50 proc." - zaznaczyło MFiPR.

    "Do województwa mazowieckiego trafiły fundusze unijne w wysokości około 37,5 miliardów złotych. Pochodzą one z programów krajowych i regionalnego” – przypomniała Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych i samorządowych.

MFiPR zwróciło uwagę, że dzięki Funduszom Europejskim na terenie gminy miasta Radomia poprawiana jest dostępność transportowa, jakość środowiska (zakup autobusów elektrycznych, modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej, budowa infrastruktury rowerowej).

Wskazano również, że Gmina i Miasto Przysucha wdraża, przy wsparciu funduszy UE, zintegrowany system informatyczny w placówce NZOZ Promień, który umożliwi oferowanie obywatelom usług medycznych on-line dostępnych wieloma kanałami komunikacji elektronicznej.

W Szkole Podstawowej w Skrzyńsku (gmina Przysucha) przy udziale pieniędzy unijnych realizowany jest projekt poprawy efektywności energetycznej budynku poprzez kompleksową termomodernizację.

ab/ mmu/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.