Piątek, 20 Września 2024

89 proc. europejskich samorządowców postuluje większy wpływ regionów oraz miast na przyszłość UE

11.10.2022, 16:31 Aktualizuj: 11.10.2022, 16:34
fot. PAP
fot. PAP

89 proc. europejskich polityków z wyboru szczebla niższego niż krajowy uważa że regiony i miasta nie mają wystarczającego wpływu na przyszłość Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego we wtorek „Rocznego sprawozdania UE na temat stanu regionów i miast” na rok 2022.

Dokument zaprezentowano we wtorek podczas 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2022 w Brukseli. Równolegle z nim opublikowano „Doroczny barometr regionalny i lokalny UE” prezentujący opinie europejskich polityków szczebla lokalnego lub regionalnego na kluczowe wyzwania stojące przed Unią Europejską.

W ramach badania prowadzonego przez Komitet Regionów wspólnie z ośrodkiem badania opinii publicznej Ipsos respondentom zadano m.in. pytanie: „Ogólnie rzecz biorąc, jako przedstawiciele szczebla lokalnego lub regionalnego, czy uważają Państwo, że regiony i miasta powinny mieć większy wpływ na przyszłość Unii Europejskiej?”. Ogółem aż 89 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie twierdząco.

Najwyższy odsetek odpowiedzi twierdzących odnotowano w Chorwacji, gdzie wszyscy ankietowani stwierdzili, że miasta i regiony powinny mieć więcej do powiedzenia w kwestiach dotyczących przyszłości UE. Opinie polskich samorządowców pokrywały się z unijną średnią – 57 proc. z nich „zdecydowanie” zgodziło się z przedstawioną w pytaniu opinią, natomiast 32 proc. „raczej” się z nią zgodziło. Przeciwnego zdania było zaledwie 10 proc. polskich samorządowców, natomiast 2 proc. z nich nie miało wyrobionej opinii na ten temat.

Ponad sześcioro na dziesięcioro respondentów barometru stwierdziło również, że miasta i regiony można najlepiej włączyć w debatę na temat przyszłości Europy poprzez zapewnienie stałej debaty na ten temat na szczeblu regionalnym i lokalnym (65 proc.). Ponad jedna czwarta respondentów stwierdziła, że cel ten można osiągnąć poprzez włączenie w debatę konstytucyjną lub przyszły konwent w celu zmiany traktatów UE (26 proc.) lub poprzez aktywne tworzenie stałych zgromadzeń obywatelskich, mających wnieść wkład w tę debatę (27 proc.).

Wyniki barometru pokrywają się z zaleceniami zakończonej w maju br. Konferencji w sprawie przyszłości Europy dotyczącymi konieczności wzmocnienia demokracji w całej UE oraz reformy Europejskiego Komitetu Regionów w celu wzmocnienia jego roli w strukturze instytucjonalnej UE w kwestiach o znaczeniu terytorialnym.

„Doroczny barometr regionalny i lokalny UE” jest publikowany od 2020 roku z inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów. Jego celem jest pokazanie stanu regionów i miast, gmin i obszarów wiejskich Unii Europejskiej każdego roku w październiku. Badanie Eurobarometr Flash to dla lokalnych polityków UE możliwość przedstawienia opinii na temat wyzwań i priorytetów Europy - co ich zdaniem na poziomie Unii należy traktować priorytetowo, na ile są zorientowani w ogólnounijnych inicjatywach i możliwościach finansowania UE, co sądzą o przyszłości Europy i jakie są ich reakcje na kryzys wywołany wojną w Ukrainie.

mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.