Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Trwa rejestracja list kandydatów na europarlamentarzystów

11.04.2019, 15:12 Aktualizuj: 11.04.2019, 15:14
Fot.PAP/L.Szymański
Fot.PAP/L.Szymański

Kolejne komitety wyborcze zgłaszają listy osób ubiegających się o mandat posła do Parlamentu Europarlamentu; część list jest już zarejestrowana. Czas na zgłoszenie list komitety wyborcze mają do 16 kwietnia.

Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało już swoje listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego m.in. w okręgach: wielkopolskim - pod listą zebrano tam ponad 30 tys. podpisów (lider tej listy to europoseł Zdzisław Krasnodębski); kujawsko-pomorskim - ponad 30 tys. podpisów (listę otwiera europoseł Kosma Złotowski); ponad 40 tysięcy podpisów zgromadzono pod listą w okręgu dolnośląsko-opolskim - tutaj listę PiS otwiera minister edukacji Anna Zalewska; w okręgu śląskim podpisało się ponad 45 tys. osób - tutaj liderką PiS jest obecna europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

PiS zarejestrowało też listy w Warszawie, gdzie liderem jest europoseł Jacek Saryusz-Wolski - tutaj rządzącej partii udało się zebrać 40 tysięcy podpisów; 60 tysięcy podpisów zgromadzono pod listą w okręgu mazowieckim (tam na pierwszej pozycji jest wicemarszałek Senatu Adam Bielan); pod listą łódzką podpisało się 50 tysięcy osób (jedynka tam to b. szef MSZ Witold Waszczykowski). Najwięcej podpisów (70 tysięcy) Prawu i Sprawiedliwości udało się zebrać pod listą na Podkarpaciu. W tym okręgu liderem listy jest europoseł Tomasz Poręba.

Koalicja Europejska zgłosiła listy m.in. w okręgu dolnośląsko-opolskim, gdzie pod listą zebrano 37 tysięcy podpisów poparcia (liderem listy Koalicji jest tam założycielka PAH Janina Ochojska). W Łódzkiem KE zebrała pod listą 20 tys. podpisów (liderem listy Koalicji w regionie jest b. premier i szef NBP Marek Bleka); na Podkarpaciu gdzie liderem listy KE jest europoseł PSL Czesław Siekierski KE nie podała dokładnej liczby podpisów - jak poinformowano, zebrano ich kilkadziesiąt tysięcy; w Warszawie (lider listy b. premier Włodzimierz Cimoszewicz) i na Mazowszu (europoseł PSL Jarosław Kalinowski) pod każdą z list zebrano po ok. 30 tys. podpisów.

Proces rejestracji list wyborczych w całym kraju rozpoczęła też Wiosna Roberta Biedronia. Biedroń, który jest "jedynką" warszawskiej listy do PE złożył w warszawskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego listy z zebranymi blisko 15 tys. podpisów.

Rejestrację list do PE rozpoczął też Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który jest "jedynką" w okręgu 4 obejmującym Warszawę i powiaty podwarszawskie, poinformował, że ruch zebrał 180 tys. podpisów i nadal są one  zbierane. Kukiz'15 rozpoczął rejestrację list m.in. w: okręgu 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, w okręgu 8 obejmującym województwo lubelskie, okręgu 10 - małopolsko-świętokrzyskim oraz okręgu 12 - Dolny Śląsk i opolskie.

Komitet wyborczy może zgłosić w okręgu tylko jedną listę kandydatów; liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Kodeks wyborczy wprowadził ponadto obowiązek umieszczenia przez komitety wyborcze na listach co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców.

Kandydatem może być obywatel polski i obywatel UE niebędący obywatelem polskim który najpóźniej w dniu głosowania kończy 21 lat, od co najmniej 5 lat stale zamieszkuje w Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium innego państwa członkowskiego UE; komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych na podstawie podpisów wyborców popierających listę, uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców, na podstawie załączonego do zgłoszenia oświadczenia o skorzystaniu z tego uprawnienia

W całej UE wybory do PE odbędą się w dniach 23-26 maja, w Polsce 26 maja.

js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.