Parlament Europejski w rezolucji przyjętej na sesji plenarnej z zadowoleniem przyjmuje wniosek Mołdawii o członkostwo w UE; oceniono, że kraj ten jest na dobrej drodze do przyjęcia kluczowych reform. UE wesprze proces przygotowań grantem w wysokości 52 mln euro.
W rezolucji stwierdza się , że Mołdawia została nieproporcjonalnie dotknięta inwazją rosyjską na sąsiednią Ukrainę. Do tego kraju przybyło ponad 450 tys. ukraińskich uchodźców, z których prawie 100 tys. pozostaje w Mołdawii.
Eurodeputowani wzywają UE do zapewnienia większego wsparcia dla tego kraju, m.in. poprzez nową pomoc makrofinansową, dalsze środki liberalizacji transportu i handlu oraz stałe wsparcie dla zarządzania uchodźcami i celów humanitarnych.
W rezolucji PE domaga się do szybkiego zakończenia oceny wniosku i udzielenia Mołdawii pełnej pomocy w trakcie jej trwania. Nie przesądzając treści opinii Komisji, władze Mołdawii są niewątpliwie na dobrej drodze, przyjmując kluczowe reformy, zwłaszcza dotyczące demokracji, praworządności i praw człowieka - czytamy w tekście.
Europosłowie wyrażają poważne zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na terytorium Naddniestrza, które w kwietniu było świadkiem wielu incydentów związanych z bezpieczeństwem. Potwierdzają również poparcie Parlamentu dla „kompleksowego, pokojowego i trwałego politycznego rozwiązania konfliktu naddniestrzańskiego”, opartego na suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii w jej uznanych na szczeblu międzynarodowym granicach oraz z usunięciem stacjonujących tam sił rosyjskich.
Parlament podkreśla, że niedopuszczalne jest, aby Rosja ograniczeniem dostaw gazu wywierała presję polityczną na Mołdawię, wpływając na orientację geopolityczną tego kraju. Europosłowie wzywają Komisję i kraje UE do wspierania Mołdawii w zapewnieniu jej niezależności w zakresie energetyki i łączności, a także w celu przyspieszenia rozwoju odnawialnych źródeł energii.
W czwartek KE poinformowała, ze UE przekaże Mołdawii dodatkowe 52 mln euro w ramach wsparcia niezbędnych reform. W kwietniu Rada UE zatwierdziła już 150 mln euro pomocy dla Mołdawii. W komunikacie prasowym wyjaśniono, że dodatkowe środki posłużą “wsparciu odporności, odbudowy oraz długoterminowych reform”.
“Reakcja narodu mołdawskiego na kryzys uchodźczy była wzorowa. UE szybko zmobilizowała wsparcie, aby pomóc Mołdawii w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców” - oceniła KE.
woj/