Parlament Europejski wezwał UE do ochrony kobiet uciekających z Ukrainy przed przemocą i handlem ludźmi oraz do zapewnienia im dostępu do podstawowych usług zdrowotnych. Według Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNCHR) już ponad 5,5 mln uchodźców, a 90 proc. z nich to kobiety i dzieci, uciekło z Ukrainy od momentu rozpoczęcia inwazji rosyjskiej.
W przyjętej na zakończenie sesji plenarnej rezolucji europosłowie 462 głosami, przy 19 przeciw i 89 wstrzymujących się, zdecydowanie potępili stosowanie przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć jako broni. Wyrazili głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą doniesień o handlu ludźmi, przemocy seksualnej, wyzysku, gwałtach i nadużyciach, których ofiarami padają kobiety i dzieci uciekające z Ukrainy.
Europosłowie podkreślili, że w ośrodkach dla uchodźców należy uwzględniać specyficzne potrzeby kobiet i dziewcząt, a mechanizmy składania skarg powinny być im natychmiast udostępniane w językach i formatach zrozumiałych dla wszystkich. Państwa członkowskie i UE powinny szybko zidentyfikować i ścigać organizatorów sieci handlu ludźmi czerpiących zyski z wykorzystywania seksualnego kobiet. Parlament wezwał również kraje UE do zapewnienia bezpiecznego i skoordynowanego transportu między państwami członkowskimi.
W rezolucji wezwano UE oraz wszystkie kraje przyjmujące i tranzytowe do zapewnienia dostępu do praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w szczególności antykoncepcji awaryjnej i aborcji, w tym dla ofiar gwałtu, a także opieki położniczej. W odniesieniu do kobiet, które nadal przebywają na Ukrainie, Parlament wezwał UE do wykorzystania wszelkich dostępnych środków i funduszy, aby zaspokoić ich potrzeby w zakresie zdrowia seksualnego, a także do wysłania na Ukrainę i do krajów przyjmujących w ramach pakietów i konwojów humanitarnych zestawów "godnościowych", w tym środków antykoncepcyjnych i zestawów zdrowia reprodukcyjnego.
Aby ułatwić uchodźczyniom integrację w krajach przyjmujących, europosłowie chcą jak najszybciej zapewnić im dostęp do rynku pracy i postulują wprowadzenie specjalnych programów i kursów językowych, a także dostępu do opieki nad dziećmi.
woj/