Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Lewica Razem chce europejskiej płacy minimalnej i urlopu

03.04.2019, 14:11 Aktualizuj: 03.04.2019, 14:15
Fot.PAP/T.Gzell
Fot.PAP/T.Gzell

Europejska płaca minimalna, 35-dniowy urlop, 7-godzinny dzień pracy i "Erasmus dla pracowników sektora publicznego" - to niektóre z propozycji programowych koalicji Lewica Razem przed wyborami europejskimi.

"Najwyższy czas, żeby UE wzięła odpowiedzialność za rynek pracy, za miejsca pracy i za jakość pracy. Europejska lewica będzie o to walczyć w nowym PE. Lewica Razem, będąc jej częścią, popiera te rozwiązania i będzie głosem stojącym po stronie pracowników tu w Polsce i w Brukseli" - powiedział na środowej konferencji prasowej lider warszawskiej listy Lewicy Razem do europarlamentu, jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg.

Przedstawiając postulat europejskiej płacy minimalnej inny z liderów ugrupowania Maciej Konieczny, który startuje do PE z pierwszego miejsca listy Lewicy Razem w okręgu śląskim, nawiązał do "wielomilionowej migracji z Polski", która - według niego - "dla ogromnej większości" była efektem tego, że nie byli w stanie zarobić w Polsce na życie.

"Wynika to z pewnej podstawowej nierówności, która rozdziera Europę i to jest nierówność w wysokości płac" - stwierdził polityk na konferencji prasowej. Jak ocenił, fakt, że za tę samą płacę w Polsce zarabia się cztery-pięć razy mniej niż chociażby w Niemczech jest "nie do utrzymania", ponieważ powoduje to "ogromne napięcia wewnątrz Europy".

Rozwiązaniem tego problemu proponowanym przez koalicję Lewica Razem jest "europejskie ustawodawstwo dotyczące minimalnej płacy", które stanowiłoby gwarancję godnego życia dla wszystkich, a jednocześnie "realny mechanizm wyrównywania płac".

"To jest możliwe - w porozumieniu z europejską lewicą i ze wszystkimi siłami, które chcą solidarnej, zjednoczonej Europy" - przekonywał Konieczny.

Pytany o poziom proponowanego przez Lewicę Razem minimalnego wynagrodzenia, polityk odpowiedział, że musi on zostać wypracowany "w negocjacjach z partnerami na poziomie europejskim". "Dlatego my już teraz poważnie rozmawiamy o tym z europejską lewicą" - zapewnił. Konieczny zaznaczył, że docelowy poziom wprowadzanej stopniowo europejskiej płacy minimalnej na pewno będzie "istotnie wyższy" niż ten, którego mogą oczekiwać dziś pracownicy w Polsce.

Kolejnym postulatem Lewicy Razem jest skrócenie czasu pracy w Europie do 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

"Nasi europosłowie, nasze europosłanki będą głosować za stopniowym skróceniem czasu pracy do 7 godzin dziennie i za wprowadzeniem tzw. euro-urlopu, czyli zasady, że we wszystkich krajach UE obowiązywać będzie 35-dniowy urlop wypoczynkowy" - zapowiedział Zandberg, argumentując, iż czas ten "jest potrzebny na wypoczynek i regenerację", a zarazem gwarantuje, że "wypoczęci pracownicy będą pracowali wydajniej". "To jest też czas dla rodziny, na odpoczynek, na prace domowe, to jest wreszcie czas na to, żeby być obywatelem, na aktywności społeczne" - dodał polityk.

Koalicja Lewica Razem chce również wprowadzenia programu wymiany pracowników sektora publicznego skonstruowanego na wzór programu Erasmus.

"Wymiana międzynarodowa dla studentów, dla pracowników akademickich świetnie się sprawdziła (...). Ja sama byłam na Erasmusie dokładnie 9 lat temu i jest to jedno z ważniejszych doświadczeń w moim życiu, które później procentowało także w pracy zawodowej. To doświadczenie docenia się po latach, kiedy człowiek uświadomi sobie, że później już jest trudno wyjechać na jakiś czas, żeby zdobyć doświadczenie za granicą. My chcemy skończyć z tym; te możliwości nie muszą kończyć się na etapie studiowania, a te korzyści - ograniczać się do instytucji akademickich" - mówiła rzeczniczka Partii Razem i liderka listy Lewicy Razem do PE w okręgu mazowieckim Dorota Olko.

Według niej program mógłby objąć m.in. pracowników ochrony zdrowia, opieki, administracji publicznej i samorządowej, a także policji czy służb porządkowych, którzy obserwowaliby funkcjonujące za granicą rozwiązania, ale też "mogliby uczestniczyć w codziennej pracy". Jak dodała kandydatka Lewicy Razem do europarlamentu, mechanizm programu działałby "podobnie jak w przypadku Erasmusa studenckiego - UE dofinansowywałaby różnicę kosztów życia dla pracowników".

Jak zaznaczyła Olko, udział w programie dawałby korzyści pracownikom, ale mógłby także przełożyć się na poprawę funkcjonowania usług publicznych w poszczególnych krajach. "Przez wymianę międzynarodową możemy uczyć się od siebie nawzajem dobrych praktyk i po prostu przeszczepiać je na grunt innych krajów" - argumentowała rzeczniczka Razem.

W skład koalicji Lewica Razem, oprócz Partii Razem, wchodzą Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unia Pracy oraz organizacje społeczne reprezentujące m.in. lokatorów. W wyborach europejskich współpracuje blisko z "Europejską Wiosną" - siecią organizacji lewicowych skupionych wokół b. greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa.

msom/ woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.