Wtorek, 24 Grudzień 2024

Europejscy konsumenci lepiej chronieni

02.04.2019, 12:59 Aktualizuj: 02.04.2019, 13:10
© European Union 2018 - Source: EP/Benoit Burgeois
© European Union 2018 - Source: EP/Benoit Burgeois

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie bardziej rygorystycznych i skuteczniej egzekwowanych przepisów w zakresie ochrony konsumentów. Główne zmiany to zagwarantowanie przejrzystości konsumentom kupującym w internecie, skuteczne kary i jasne przepisy dotyczące kwestii podwójnej jakości produktów w UE.

Zgodnie z nowymi przepisami krajowe organy ochrony konsumentów będą mieć uprawnienia do nakładania skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar w sposób skoordynowany. W przypadku powszechnie występujących naruszeń, które dotykają konsumentów w kilku państwach członkowskich UE i które są przedmiotem akcji kontrolnej UE, wysokość maksymalnej grzywny w każdym państwie członkowskim wyniesie nie mniej niż 4 proc. rocznego obrotu danego przedsiębiorcy.

By rozwiązać problem podwójnej jakości produktów konsumenckich negocjatorzy PE i Rady ustalili, że będzie uznawane za praktykę wprowadzającą w błąd kierowanie do obrotu produktu rzekomo identycznego z produktem wprowadzonym w innych państwach członkowskich, jeśli w rzeczywistości produkty te mają znacząco odmienny skład lub cechy charakterystyczne.

W przypadku zakupów przez internet uznano, że należy wyraźnie informować konsumentów o tym, czy kupują produkty lub usługi od przedsiębiorstwa, czy też od osoby prywatnej, tak aby wiedzieli, z jakiej ochrony będą korzystać, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy. Konsument korzystający z wyszukiwarki internetowej będzie wyraźnie informowany o tym, które wyniki wyszukiwania zostały opłacone przez sprzedawcę. Zostanie również poinformowany o głównych parametrach określających kolejność wyników wyszukiwania.

Jak ocenia komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Vera Jourova, dzięki temu porozumieniu "dni podwójnych standardów na jednolitym rynku są policzone". Różniących się od siebie produktów nie będzie można już przedstawiać jako identyczne, wprowadzając tym samym konsumentów w błąd. Sprzedawców, którzy oszukują, będą czekać poważne sankcje.  Zakupy online będą bardziej przejrzyste - dodała.

Wstępne porozumienie musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.