UE powinna bardziej angażować się w rozwój sportu w Europie i wspierać jego sprawiedliwy model, zgodny z wartościami jednoczenia i sprawiedliwości - oświadczyli deputowani do Parlamentu Europejskiego, wyrażając sprzeciw wobec tzw. superlig.
Sprawozdanie w tej sprawie przyjęła Komisja Kultury i Edukacji. W dokumencie posłowie opowiedzieli się za tym, by Unia Europejska kształtowała europejską kulturę sportu zgodnie z unijnymi wartościami solidarności, zrównoważonego rozwoju, integracji, otwartej konkurencji i uczciwości.
Zdaniem deputowanych zawody sportowe, takie jak superligi, podważają te standardy i zagrażają stabilności całego systemu sportowego.
„Potrzebujemy większego zaangażowania polityki UE w sport i większego finansowania sportu. Naszym głównym zadaniem jako posłów do PE jest wzmocnienie i ochrona modelu sportu opartego na wartościach w Europie dla następnej generacji. Musimy działać razem przeciwko siłom, które zagrażają temu modelowi i starać się go podważyć czystą wizją sportu opartą na zysku. Dlatego jesteśmy przeciwni zamkniętej Superlidze elitarnych klubów w europejskiej piłce nożnej. Sport to prawo dla każdego. To jest coś, za czym cały europejski sport musi zawsze opowiadać” – powiedział sprawozdawca Tomasz Frankowski (PPE).
Posłowie do PE zwrócili się się o zachowanie równowagi pomiędzy komercyjnymi interesami sportu zawodowego a jego funkcjami społecznymi, poprzez wzmocnienie powiązań między poziomem podstawowym a sportem elitarnym.
Ich zdaniem federacje sportowe powinny ustanowić mechanizm solidarności, aby skierować fundusze na sport amatorski. Posłowie chcą również zająć się nierównością płci w sporcie, szczególnie pod kątem płac i równej reprezentacji w zarządach organizacji sportowych. Deputowani opowiedzieli się też za tym, aby europejskie media zapewniły bardziej równe relacje z wydarzeń sportowych kobiet i mężczyzn.
Zdaniem deputowanych kraje, których rządy łamią podstawowe prawa i wartości, nie powinny organizować ważnych wydarzeń sportowych. Państwa członkowskie i federacje sportowe powinny również uwzględniać prawa człowieka i demokrację przy wyborze sponsorów wydarzeń sportowych.
Posłowie zalecili jednocześnie w swoim sprawozdaniu ochronę dzieci przed wykorzystywaniem i nękaniem w sporcie, w tym poprzez udzielanie porad i ochronę na szczeblu unijnym i krajowym. Zwrócili się o większą przejrzystość transferów zawodników, które obejmują unijne standardy rynku pracy i regulacje finansowe.
Zalecili także stosowanie zasady „50+1” własności niemieckich klubów piłkarskich (prywatni inwestorzy mogą posiadać tylko do 49% akcji) wskazując ją jako najlepszą praktykę dla innych krajów.
Zdaniem deputowanych krajowe federacje sportowe powinny zrównać składki dla sportowców płci żeńskiej i męskiej, idąc za przykładem Irlandzkiego Związku Piłki Nożnej. W sprawozdaniu wskazano również, jak ważne jest promowanie aktywnego stylu życia obywateli UE poprzez wykorzystanie wzorów do naśladowania i ambasadorów sportu oraz zwiększenie liczby godzin przeznaczanych na wychowanie fizyczne i zajęcia w szkołach.
Posłowie opowiedzieli się także za zwiększeniem obecności w mediach zawodów z udziałem sportowców z niepełnosprawnościami oraz wykorzystaniem znaczenia społecznego sportów elitarnych dla zwiększenia świadomości problemów, z jakimi borykają się osoby LGTBQI+.
Parlamentarzyści chcą ponadto dodania sportu do tytułu teki odpowiedzialnego komisarza, większej uwagi wobec warunków pracy pracowników budowlanych, którzy zajmują się budową infrastruktury sportowej oraz zwiększenia udziału zainteresowanych stron ze świata sportu w Konferencji na temat przyszłości Europy.
Parlament będzie głosował nad sprawozdaniem podczas listopadowej sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 22-25 listopada.
jjk