UE przekaże łącznie blisko 5 mld euro na wsparcie dla biznesu i społeczności lokalnych, które ucierpiały w wyniku Brexitu. Europosłowie zatwierdzili w środę, 15 września 5 miliardów euro na tzw. rezerwę na dostosowanie do brexitu.
Fundusz ma pomóc państwom członkowskim w poradzeniu sobie z gospodarczymi, społecznymi i terytorialnymi skutkami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Porozumienie w sprawie utworzenia specjalnego funduszu, osiągnięte przez negocjatorów Parlamentu i Rady w czerwcu, zostało przyjęte przy 652 głosach za, 32 przeciw i 11 wstrzymujących się. 1,6 mld euro zostanie rozdysponowane w 2021 r. Pozostałe 3,4 mld euro powinno nastąpić w oddzielnych transzach po 1,2 mld euro w 2022 i 2023 r., a następnie 1 mld euro w 2025 r. (w cenach z 2018 r.).
Belgijski europoseł sprawozdawca Pascal Arimont (PPE) podkreślił, że dzięki rezerwie na dostosowanie do Brexitu udało się zorganizować szybką reakcję Europy i szybko udzielić pomocy firmom i regionom. „Dzięki jasnym kryteriom 5 miliardów euro trafi tam, gdzie są rzeczywiście potrzebne. Upewniliśmy się również, że pierwsza część pomocy może być przyznana już od końca tego roku” – zaznaczył Arimont.
Na co wsparcie?
Dofinansowanie ze środków funduszu będzie przeznaczone m.in. na wsparcie dla przedsiębiorstw, społeczności lokalnych, tworzenie miejsc pracy czy wspieranie reintegracji obywateli UE.
Posłowie do PE zapewnili, że fundusz pokryje wydatki poniesione w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. Wniosek Komisji ograniczał okres kwalifikowalności pomocy do okresu od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2022 r.
Dystrybucja środków
Zgodnie z umową do obliczenia kwoty, jaką otrzyma każdy kraj UE, zostaną wykorzystane trzy czynniki: znaczenie handlu z Wielką Brytanią, znaczenie rybołówstwa w brytyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej oraz ludność mieszkająca w regionach morskich graniczących z Wielką Brytanią.
W efekcie największym beneficjentem nowego narzędzia będzie Irlandia, która może otrzymać nawet ok. 1 mld euro (w wartościach bezwzględnych. Następna będzie Holandia (ok. 810 mln euro), Francja (ok. 670 mln euro), Niemcy (ok. 590 mln euro) i Belgia (ok. 350 mln).
Państwa członkowskie, które są w znacznym stopniu uzależnione od rybołówstwa, będą musiały przeznaczyć określony procent swojego krajowego przydziału na rybołówstwo przybrzeżne na niewielką skalę oraz społeczności lokalne i regionalne zależne od działalności połowowej.
Aby sfinalizować proces legislacyjny i rozdysponować wsparcie finansowe, rezerwa na dostosowanie do brexitu musi zostać jeszcze formalnie zatwierdzona przez Radę UE.
mp/