Jeszcze w tym roku chcemy przeznaczyć 1,6 mld euro na szybką, pocovidową reakcję w ramach narzędzia REACT EU – poinformował wiceszef MFiPR Waldemar Buda. Wyliczył, że na cele związane z ograniczeniem skutków pandemii Polska przeznaczyła do tej pory 15 mld zł unijnych funduszy.
Wiceminister przedstawił wyliczenia odpowiadając na pytanie PAP o kwotę funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii.
„Łącznie jakbyśmy mieli podsumować to jest około 15 mld zł na ten moment” – powiedział Buda. „Mamy jeszcze plan około 1,6 mld euro wydatkować z takiej pomocy, dodatkowej puli do obecnej perspektywy. To jest narzędzie, które się nazywa REACT EU, i pierwszej puli jeszcze w tym roku otrzymamy 1,6 mld euro (…) i to też będzie taka szybka, pocovidowa reakcja na skutki pandemii” – wyjaśnił.
Dodał, że środki częściowo trafią do samorządów województw.
Wiceszef MFiPR zapewnił, że decyzja o przekierowaniu środków europejskich na cele związane z likwidowaniem i ograniczeniem skutków pandemii była szybka i „przytomna”.
„To są znaczące kwoty, mając na względzie to, że te wydatki nie były planowane. To wymagało przesunięć z innych zadań i myśmy bardzo sprawnie to przeprowadzili” – zaznaczył.
Zdaniem Budy, pozytywnie należy ocenić dofinansowanie funduszu pracy, przekierowanie środków na niskooprocentowane pożyczki do BGK czy dofinansowanie szeregu zadań dotyczących zakupu środków podstawionej ochrony medycznej.
„Zmieniliśmy również ustawę (…), która pozwoliła dość elastycznie dysponować środkami, wywiązywać się z umów w związku z pandemią, która wiele łańcuchów dostaw przerwała i uniemożliwiła wywiązanie się beneficjentom z wcześniej założonych terminów” – zauważył wiceminister.
REACT-EU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zminimalizowanie gospodarczych i społecznych skutków pandemii COVID-19 w ramach zwiększenia polityki spójności na lata 2014–2020. Środki na REACT-EU, które pochodzą z instrumentu UE na rzecz odbudowy Next Generation EU, nazywanego też Funduszem Odbudowy, można wykorzystywać do końca 2023 r.
kic/