Parlament Europejski przeprowadzi debatę i przyjmie swoje stanowisko przed negocjacjami z Radą UE o wzmocnieniu roli Europejskiej Agencji Leków. Chodzi o wyciągnięcie wniosków z pandemii COVID-19.
Debata na temat rozszerzenia mandatu unijnego organu regulacyjnego ds. leków w zakresie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych i zarządzania kryzysowego w odniesieniu do produktów leczniczych i wyrobów medycznych odbędzie się w środę, głosowanie zaplanowano na czwartek.
Posłowie mają wezwać do stworzenia nowej Europejskiej Bazy Danych o Lekach, w celu monitorowania i informowania o niedoborach leków, do zwiększenia przejrzystości działań agencji, a także do lepszej koordynacji i publicznej informacji dotyczącej badań klinicznych.
W ramach tworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej Komisja Europejska zaproponowała pod koniec ub. roku nowe ramy bezpieczeństwa zdrowotnego dostosowane do przyszłych wyzwań zdrowotnych, oparte na doświadczeniach zdobytych podczas walki z koronawirusem, które obejmują wniosek o wzmocnienie mandatu Agencji.
Europejska Agencja Leków (EMA) została powołana do ochrony i promowania zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych i monitorowanie ich bezpieczeństwa w Unii Europejskiej oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Do głównych zadań EMA należy dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowanie. Za pomocą swoich wytycznych naukowych, programów doradztwa naukowego i zachęt EMA ułatwia również badania nad nowymi lekami i wspiera ich opracowywanie.
kic/