Patenty na szczepionkę na COVID-19, Erasmus+ o wartości 28 miliardów euro, oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – były tematem majowej sesji plenarnej Parlament Europejski.
Mniej niż 0,2 proc. szczepionek na COVID-19 podawanych na całym świecie trafiło do krajów o niskich dochodach. Zdania eurodeputowanych były podzielone w sprawie, czy prawa własności intelektualnej na szczepionki na COVID-19 należy odstąpić. Niektórzy zamiast tego wzywali do zwiększenia produkcji szczepionek i do zniesienia barier eksportowych.
Parlament Europejski zatwierdził program Erasmus+ o wartości 28 miliardów euro. Ma być on bardziej inkluzywny niż kiedykolwiek - poprawi dostęp do nauki dla osób żyjących w ubóstwie, niepełnosprawnych lub pochodzących ze środowisk migracyjnych.
Europosłowie przyjęli pakiet o wartości 17,5 mld euro na pomoc w finansowaniu przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wspiera podnoszenie kwalifikacji, przekwalifikowanie i zmianę pracy w regionach, które prawdopodobnie zostaną najbardziej dotknięte nowymi przepisami dotyczącymi klimatu.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło do największych aktów przemocy między Izraelczykami a Palestyńczykami od lat. Izrael przeprowadził liczne naloty na Gazę, a Hamas wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Europosłowie wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni i podkreślili potrzebę dialogu.
Raport Global Witness 2020 mówi, że w 2019 roku na całym świecie zginęło 212 obrońców środowiska. Europosłowie zaapelowali do UE, aby zrobiła więcej, by chronić działaczy na rzecz klimatu w obronie swojej ziemi i społeczności oraz wezwali do uznania ekobójstwa za przestępstwo międzynarodowe.
kic/